Státní zástupce zastavil stíhání Mynářovy firmy. Kancléř je ale dále obviněný, podal stížnost

2 měsíce starý 6

Státní zástupce zrušil trestní stíhání firmy Clever Management kvůli dostavbě penzionu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. V tiskové zprávě to sdělil Lukáš Trojan, advokát prezidentova kancléře Vratislava Mynáře. Příslušný zákon o trestní odpovědnosti právnických osob nebyl podle něj v době údajného trestného činu účinný. Stíhání Mynáře pokračuje. Ten i nadále odmítá obvinění, že spáchal trestný čin.

Praha 14:03 9. března 2021

Hradní kancléř Vratislav Mynář | Foto: Yan Renelt / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Policie Mynáře před měsícem obvinila z trestného činu poškozování finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Kancléř podal na postup státního zastupitelství stížnost, v úterý ji Mynář ve spolupráci se svým právníkem zveřejnil.

‚Údaje nebyly pravdivé a úplné.‘ Proč kancléř Mynář a jeho firma čelí obvinění z dotačního podvodu?

Číst článek

Trestní stíhání se týká dotace na penzion v Osvětimanech. Podle dřívějších informací úřad Regionální rady regionu soudržnosti Střední Morava, který spravuje rozdělování části dotací Evropské unie, v minulosti přidělil Mynářově firmě Clever Management evropskou dotaci šest milionů korun na jeho stavbu.

Po kontrole financování, při které narazil na pochybnosti, úřad požádal policii o prověření této dotace.

Firma Clever Management podle úřadu v žádosti o dotaci v rozporu s instrukcemi neuvedla, že stavba byla už dříve dotována ministerstvem školství. Tuto dotaci obdrželo občanské sdružení Chřibák, které stavbu zahájilo.

‚Řada pochybení‘

Trojan v tiskové zprávě odmítl tvrzení, že firma měla v žádosti povinnost předchozí dotaci občanského sdružení uvádět. „I když předmětem obou dotací byl stejný objekt, jednalo se o dva různé projekty realizované dvěma různými subjekty,“ uvedl. Při žádosti bylo podle Trojana postupováno podle instrukcí ROP Střední Morava.

Policie stíhá i firmu ovládanou Mynářem. Viní ji z poškozování zájmů Evropské unie a podvodu

Číst článek

Trojan dále poznamenal, že Mynář se podle policie trestného činu dopustil také předložením neplatné nájemní smlouvy na penzion. I to odmítl. Objekt si podle něj Clever Management pronajal v roce 2009, o deset let později ministerstvo školství délku nájmu shledalo v rozporu s původními dotačními podmínkami.

„Tuto skutečnost si policie vyložila tak, že smlouva je neplatná, a konstruuje z uvedené hypotézy skutkovou podstatu trestného činu. Taková konstrukce je zcela v rozporu s právní úpravou,“ uvedl advokát. Rozhodnutí jakéhokoliv ministerstva podle něj nemůže zrušit soukromoprávní smluvní vztah, a smlouva tak je a byla platná.

Podle tiskové zprávy vyšetřování provází „řada procesních pochybení a nestandardních postupů“. Mynářovi a jeho právníkovi například vadí to, že záležitost vyšetřují policisté z Olomouckého kraje, dozor má ale na starosti zlínské státní zastupitelství. „Obávám se, že trestní stíhání je vedeno snahou vyhovět mediální poptávce a nalézt za každou cenou argumenty pro trestní stíhání,“ uvedl Trojan.

Neúčinný zákon

Společně s Mynářem začala být podle tiskové zprávy 11. února stíhána společnost Clever Management. Stíhání ale bylo 22. února zrušeno.

Policie obvinila Mynáře z poškozování finančních zájmů unie. ‚Ve funkci zůstane,‘ řekl Ovčáček

Číst článek

„Důvodem zrušení je skutečnost, že zákon o trestní odpovědnosti právnických osob nebyl účinný v době, kdy k údajnému trestnému činu mělo dojít,“ uvedla tisková zpráva. Mluvčí brněnského krajského zastupitelství Hynek Olma řekl, že nemůže komentovat, kdo byl obviněn. Ohledně stížnosti Mynáře zatím rozhodnuto nebylo, dodal.

Mynář také ve stížnosti uvádí, že celý případ je už promlčený. Žádost o dotaci totiž podal 26. listopadu 2009 a tehdy podle kancléře a jeho právníka začala běžet desetiletá promlčecí lhůta. Ta tedy skončila předloni v listopadu.

S tím ale státní zastupitelství nesouhlasí. „Podle našeho názoru se promlčecí lhůta počítá od doby, kdy došlo k proplacení dotace,“ řekl pro Seznam Zprávy Olma. První část byla proplacena 30. září 2011 a další pak 8. března 2012.

pj, ČTK

Zdroj