Státní zastupitelství dnes zveřejní další postup v kauze Čapí hnízdo

3 měsíce starý 25

foto Ilustrační foto - Farma Čapí hnízdo (na snímku z 20. května 2017).

Praha - Pražské městské státní zastupitelství by dnes mělo informovat o dalším postupu v kauze Čapí hnízdo, v níž je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO). Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch původně měl do dnešního dne rozhodnout o návrhu policie na podání obžaloby. Babišovo stíhání je však nyní přerušeno, ve volbách na začátku října totiž obhájil poslanecký mandát, čímž nabyl znovu imunitu v plném rozsahu. Šaroch tak bude muset novou Sněmovnu požádat o Babišovo vydání.

Poslance ani senátora nelze podle ústavy trestně stíhat bez souhlasu komory, jejímž je členem. Sněmovna už Babiše ke stíhání vydala dvakrát, nejprve v září 2017, následně v lednu 2018 v novém složení po sněmovních volbách, v nichž byl Babiš znovu zvolen. Současné Sněmovně vyprší funkční období ve čtvrtek, v novém složení se poslanci poprvé sejdou 8. listopadu.

Kromě Babiše je v případu kolem padesátimilionové dotace na výstavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo obviněna i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová). Policie je stíhá kvůli poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Oba vinu dlouhodobě odmítají.

Zdroj