Státy loni vykonaly nejvíc trestů smrti za pět let. Nejaktivnější je Čína, odhaduje Amnesty International

6 měsíce starý 63

Loni bylo ve světě vykonáno nejvíc trestů smrti za pět let. Uvádí to v úterní zprávě organizace Amnesty International. Nejaktivnějším popravčím mezi státy je patrně Čína s odhadovanými tisícovkami poprav. Přesné počty nejsou známy. Mnoho odsouzenců, byť řádově nižší počty, posílají na smrt také Írán, Saúdská Arábie, Egypt a Spojené státy.

Londýn 7:31 16. května 2023

Tresty smrti uplatňovalo zhruba 20 zemí (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Loni byl ve světě vykonán nejvyšší počet soudních poprav od roku 2017, píše ve své zprávě lidskoprávní organizace Amnesty International.

V Rusku se mluví o zavedení trestu smrti. Je to reakce na atentát na blogera i na politický konflikt v zemi

Číst článek

Tresty smrti uplatňovalo zhruba 20 zemí, zatímco šest států loni absolutní trest zcela nebo částečně zrušilo, a sice Kazachstán, Papua-Nová Guinea, Sierra Leone a Středoafrická republika. Rovníková Guinea a Zambie zrušily trest smrti za běžné trestné činy. Afghánistán, Kuvajt, Barma, Palestina a Singapur naopak loni popravy obnovily.

Mimo Čínu bylo loni podle údajů Amnesty International vykonáno 883 rozsudků smrti, což znamená nárůst o 53 procent oproti roku 2021. Tahounem tohoto nárůstu byly země Blízkého východu a severní Afriky, kde počet poprav vzrostl z 520 v roce 2021 na 825 v roce 2022.

„Země v regionu Blízkého východu a severní Afriky porušovaly mezinárodní právo, když v roce 2022 prudce zvýšily počty poprav, což ukazuje bezohledné pohrdání lidským životem. Počet lidí, kteří byli zbaveni života, v regionu dramaticky vzrostl; Saúdská Arábie popravila ohromujících 81 lidí během jediného dne. Naposledy Írán v zoufalé snaze ukončit lidové povstání popravil lidi jenom za to, že uplatňovali své právo na protest,“ řekla generální tajemnice AI Agnès Callamardová.

Írán, Saúdská Arábie, Egypt

Znepokojivé podle organizace je to, že 90 procent známých poprav mimo Čínu bylo provedeno v pouhých třech zemích regionu. Počet poprav v Íránu vzrostl z 314 v roce 2021 na 576 loni, v Saúdské Arábii se meziročně ztrojnásobil ze 65 na 196. Dalších 24 lidí popravil Egypt. V USA vzrostl počet popravených z 11 v roce 2021 na 18 v roce 2022.

Smutek a vztek se nese barmskými ulicemi. Popravy čtyř vězňů odhalují ‚brutální praktiky‘ režimu

Číst článek

Uplatňování trestu smrti je v některých zemích drženo v tajnosti. To platí například o Číně, Severní Koreji a Vietnamu. Je známo, že tyto země trest smrti často využívají, a skutečné počty poprav ve světě tak jsou mnohem vyšší než uváděná čísla.

Počet zaznamenaných popravených v souvislosti s drogovými delikty se meziročně více než zdvojnásobil. Tyto popravy byly evidovány v Číně, Saúdské Arábii (57), Íránu (255) a Singapuru (11) a činí 37 procent všech zaznamenaných poprav. Tresty smrti kvůli drogám pravděpodobně provádí také Vietnam, ale tyto údaje jsou státním tajemstvím.

Zatímco počet uskutečněných poprav loni vzrostl, počet vynesených rozsudků smrti mírně klesl z 2052 v roce 2021 na 2016 v minulém roce.

ČTK

Zdroj