Štefka: Nechuť k odvodům? O bojovou morálku Čechů se nebojím, bránili bychom se jako Ukrajinci

před 2 měsíce 23

Málokterá věta prezidenta Pavla vzbudila v české veřejnosti srovnatelný rozruch. Hlava státu v pořadu Za pět minut dvanáct, který o víkendu odvysílala TV Nova, podpořila možnost administrativních odvodů do armády.

ČTĚTE TAKÉ: KOMENTÁŘ: Politický galimatyáš vysvětlen. Administrativní odvody do armády jsou prostě odvody

Mezi Čechy to okamžitě vyvolalo dohady. Hrozí snad znovuzavedení základní vojenské služby?

Sám Pavel to odmítá.

A zastání nachází i u bývalého náčelníka generálního štábu Pavla Štefky, který ve zmíněné funkci působil v letech 2002-07.

„Základní vojenská služba ve smyslu, jak si ji pamatujeme z minulosti, už nehrozí,“ potvrdil Štefka pro CNN Prima NEWS. „Podle mého je však zcela správné uvažovat tak, že obrana republiky není jen věcí armády, ale celé společnosti. Je potřeba být připraven k obraně. A armáda jako taková nemá dostatek sil. Proto je nutné otevřít širší diskuzi. Nastal k tomu správný čas.“

Pavel vysvětloval, že účast na obraně republiky může být různá, od civilní služby po základní výcvik.

S tím souhlasil i Štefka.

„Každý na to bude mít jiný názor. Je ale potřeba si vyjasnit spoustu věcí, včetně problematiky mobilizace jako takové,“ mínil.

„Zmíněné administrativní odvody se dají označit za jakousi předčinnost,“ pokračoval. „Přistupuje se k nim s předstihem, aby lidé byli v případě potřeby připraveni na povolání. Osobně je považuji jen za jednu z možností. Je otázka, zda jde o tu nejlepší. Musí se to každopádně probrat ze všech stran, k tak převratné věci nelze střílet od boku.“

Povinná vojna byla v Česku zrušena roku 2004. Potvrdil se tím trend, který v Evropě nastoupil po konci studené války. Ruská agrese na Ukrajině však úplně změnila situaci – k rukování se od letoška vrací v Lotyšsku, zvažují ho v Německu i ve Francii.

A teď se obdobná možnost probírá i v Česku.

Rozpačitá reakce veřejnosti nicméně ukazuje, že chuť českých mužů bránit svou vlast se zbraní v ruce není vždy zcela samozřejmá.

„Zrovna o tohle se nebojím,“ odmítá podobné názory Štefka. „Myslím, že pokud bychom byli napadeni, bránili bychom se stejně srdnatě, jako to teď dělají Ukrajinci. Jen se podívejte do historie. Pokud v tom našim lidem nikdo nebránil, byli vždy ochotni svou vlast bránit za každou cenu. Měli jsme legionáře, za druhé světové války i spoustu dalších hrdinů, kteří proti zlu bojovali i daleko od svých domovů. Proto nemám strach. Jistě, je jiná doba. Jiná situace. Pokud by ale nastalo enormní ohrožení, určitě bychom se nezalekli. Všichni chápou, že v takovém případě nebrání jen republiku, ale i svou rodinu. Nepříteli bychom se taky postavili,“ zdůraznil někdejší náčelník generálního štábu.

Přečtěte celý článek