Steinmeier jako první německý prezident uctil u krypty v Praze památku výsadkářů

3 měsíce starý 15

 Jakub Plíhal

Steinmeiera na prvním hradním nádvoří uvítala v 11:00 čestná jednotka Hradní stráže i její hudba, která zahrála mimo jiné německou a českou hymnu. Součástí ceremonie byla i vojenská přehlídka. Stejně jako při květnové návštěvě srbského prezidenta Aleksandara Vučiče český prezident ceremoniál absolvoval na vozíku.

Po uvítání následuje jednání obou státníků, setkání by se měli zúčastnit i národní delegace, mezi kterými bude i několik českých ministrů. Prezidenti spolu budou mluvit například o Afghánistánu, o bilaterálních záležitostech nebo třeba o migraci. Zeman Steinmeiera pozve i na oběd podávaný v Rudolfově galerii za přítomnosti asi 80 hostů.

Národní památník hrdinů heydrichiády navštívil Steinmaier během své třídenní návštěvy Prahy. Na místě položil věnec, poté zamířil na návštěvu krypty.

V minulosti se do krypty vypravilo pouze několik prezidentů a významných představitelů cizích států. Památník navštívili rakouský prezident Heinz Fischer, britský princ Charles a jeho manželka Camilla, řecký, bulharský a kyperský prezident či nynější britský premiér Boris Johnson v roli ministra zahraničí. V roce 1995 kryptu navštívil německý velvyslanec v Praze Rolf Hofstetter.

Německý prezident položením věnce uctil památku parašutistů, kteří v červnu 1942 zemřeli po boji s německou přesilou. Mezi padlými byli i Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří o tři týdny dříve úspěšně zaútočili na říšského protektora Reinharda Heydricha.

V kostele a kryptě zemřeli také Adolf Opálka, Josef Valčík, Jan Hrubý, Josef Bublík a Jaroslav Švarc. Nejen jejich památku od roku 1995 připomíná přímo v cyrilometodějském chrámu umístěný Národní památník hrdinů heydrichiády.

Steinmeier se sejde i s Vondráčkem, Vystrčilem a Babišem

Odpoledne si Steinmeier prohlédne Strahovský klášter a jeho knihovnu a setká se s předsedy sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) a Senátu Milošem Vystrčilem (ODS). Čtvrteční program zakončí slavnostní recepce na německé ambasádě pro pozvané hosty.

Prahu německý prezident opustí v pátek po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Cestou do Německa se zastaví v Ústí nad Labem, kde navštíví chystanou expozici o česko-německých vztazích. Poté z Ústí odjede vlakem zpět do Berlína.

Do Prahy Steinmeier přijel netradičně vlakem ve středu odpoledne. Na prvním nádvoří si prohlédl sochu zachránce československých židovských dětí Nicholase Wintona a v Lánech položil květiny u hrobu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Poté následovala soukromá večeře s prezidentem Zemanem, která se podávala pod širým nebem ve stanu. Vedle obou prezidentů k ní zasedly i první dámy - Ivana Zemanová a Elke Büdenbenderová.

Zdroj