Stíhací letouny F-16 jsou podle Blinkena na cestě na Ukrajinu

před 1 týden 40

foto Ilustrační foto - Americký stíhací letoun F-16.

Washington - Stíhací letouny F-16 jsou nyní na cestě na Ukrajinu z Dánska a Nizozemska, uvedl dnes podle agentury Reuters americký ministr zahraničí Antony Blinken. Letouny F-16 podle něj budou chránit ukrajinské nebe už od tohoto léta. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mezitím uvedl, že rozhodnutí o dalších dodávkách stíhaček by mohlo přijít již dnes. Oba politici hovořili na okraj třídenního summitu NATO, který se koná ve Washingtonu.

V nadcházejících dvou dnech bude podle Blinkena představen "neuvěřitelně silný balíček pro Ukrajinu", který vytvoří jasnou a pevnou cestu k ukrajinskému členství v NATO, píše Reuters.

Ukrajinský prezident Zelenskyj mezitím vyjádřil přesvědčení, že se dnes rozhodne o dalších dodávkách stíhacích letounů F-16 Ukrajině.

"Dnes pokračujeme v práci ve Washingtonu. Zejména o letounech F-16 bude rozhodnuto velmi brzy. Zvyšujeme počet letounů, které má Ukrajina k dispozici," uvedl ve videoposelství zveřejněném na platformě Telegramu během summitu NATO. Stíhací letouny západní výroby patří mezi hlavní vojenskou techniku a vybavení, které Ukrajina žádá od svých spojenců pro obranu proti ruským invazním vojskům.

Německý kancléř Olaf Scholz zdůraznil význam alianční podpory pro Ukrajince dodal, že každý členský stát bude muset udělat maximum. "Německo je největší evropskou zemí v rámci NATO. To nám dává velmi zvláštní odpovědnost a mohu zde jasně říci, že tuto odpovědnost budeme, já ji budu plnit," řekl dnes Scholz na okraj summitu lídrů NATO.

Nejmenovaný zdroj z aliance agentuře Reuters sdělil, že se členské státy shodly na summitové deklaraci, která bude obsahovat přislib pokračující podpory Ukrajiny na její "nezvratné cestě k plné euroatlantické integraci". Připravená deklarace dále potvrzuje, že NATO "bude schopno pozvat Ukrajinu ke vstupu do aliance, jakmile se spojenci dohodnou a budou splněny podmínky", uvedl zdroj z aliance.

Přečtěte celý článek