Slovenská prokuratura zrušila obvinění bývalého šéfa elitní policejní složky Branislava Zuriana. Na sociální síti to napsal generální prokurátor Maroš Žilinka. Zurian byl od května stíhán pro podezření ze zneužití pravomocí a vynášení tajných informací.

Bratislava 12:05 14. června 2021

Po volbách kriminalisté v různých kauzách zadrželi i někdejší špičky slovenské policie. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle starších informací slovenských médií byl Zurian obviněn kvůli výpovědi stíhaného bývalého šéfa civilní tajné služby SIS Borise Beni, že mu právě on vyzradil informace o policejních odposleších.

Slovenská policie obvinila šéfa elitní prokuratury a policejního funkcionáře. Měli pomáhat gangu

Číst článek

Zurian se hájil tím, že byl styčným důstojníkem mezi policií a SIS a že s Beňou hovořil jako s představitelem tajné služby. Příslušná prokurátorka podle Žilinky zjistila, že obvinění Zuriana bylo nezákonné, neopodstatněné a předčasné.

Zurian ve funkci šéfa Národní kriminální agentury (NAKA), která se zabývá nejzávažnějšími kriminálními případy, skončil na vlastní žádost letos v květnu, kdy také odešel z policie.

Do čela NAKA se postavil v roce 2019 a ve funkci se udržel i po loňských parlamentních volbách. Ty skončily porážkou sociálních demokratů expremiéra Roberta Fica a jejich odchodem do opozice po předchozím dlouholetém vládnutí.

Za zneužití pravomoci a vynášení informací. Policie na Slovensku obvinila exšéfa elitní policejní jednotky

Číst článek

Po volbách pak kriminalisté v různých kauzách zadrželi i někdejší špičky slovenské policie. Naposledy na začátku června policie obvinila ředitele Úřadu inspekční služby, který má mimo jiné odhalovat korupci v řadách policie.

Opozice i v reakci na dřívější obvinění Zuriana uvedla, že v zemi probíhá boj silových složek a vyrovnávání vzájemných účtů mezi nimi.

Fico dříve zase s odvoláním na utajovanou zprávu SIS tvrdil, že vyšetřování některých citlivých kauz je manipulováno. Prokuratura tyto informace popřela.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Ombudsman: U havárie Bečvy se projevila nedostatečnost vodního zákona. Úřady nedostaly včas informace

  2. ‚Stíhání bývalého ředitele NAKA nebylo zákonné.‘ Prokuratura zrušila obvinění exšéfa elitní policie

  3. Podnikáním kancléře Mynáře se nezabýváme, upřesnil po několika dnech OLAF

  4. Krejčíková: Pořád si to nemůžu dát dohromady. Tenisové legendy znají moje jméno a dívají se na mě

  5. Od středy zavládnou vedra, varuje meteorolog. V pátek teplota vyšplhá až na 34 stupňů Celsia

  6. Veřejné rozloučení se Šafránkovou proběhne 25. června v kostele na Spořilově

Aktuální témata

MS hokej 2021 program, MS hokej 2021, ME ve fotbale 2020 program, Vrbětice, Koronavirus, Parlamentní volby 2021, Výsledky voleb v obcích, Film, Koronavirus v Česku, Statistika nehod, Olympijské hry 2020 Můj rozhlas, Vinohradská 12, SK Slavia Praha, Petra Kvitová, Euro 2020, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, Datová žurnalistika, Volby 2021: Benešov, Beroun, Blansko, Bruntál, Břeclav, Česká Lípa, České Budějovice, Český Krumlov, Děčín, Domažlice, Frýdek-Místek, Havlíčkův Brod, Hodonín, Hradec Králové, Cheb, Chomutov, Chrudim, Jablonec nad Nisou, Jeseník, Jičín, Jihlava, Jindřichův Hradec, Karlovy Vary, Karviná, Kladno, Klatovy, Kolín, Kroměříž, Kutná Hora, Liberec, Litoměřice, Louny, Mělník, Mladá Boleslav, Most, Náchod, Nový Jičín, Nymburk, Olomouc, Opava, Ostrava-město, Pardubice, Pelhřimov, Písek, Prachatice, Prostějov, Přerov, Příbram, Rakovník, Rokycany, Rychnov nad Kněžnou, Semily, Sokolov, Strakonice, Svitavy, Šumperk, Tábor, Tachov, Teplice, Trutnov, Třebíč, Uherské Hradiště, Ústí nad Labem - město, Ústí nad Orlicí, Vsetín, Vyškov, Zlín, Znojmo, Žďár nad Sázavou

Doporučujeme