Stíny vystupující z kalných hlubin aneb Babišovo loutkové divadélko

5 měsíce starý 59

Proč mají média, která nejsou zaparkovaná v Agrostáji, potřebu informovat o vzniku čehosi, co se samo nazvalo stínovou vládou? Vždyť v minulosti žádná z takzvaných stínových vlád neměla nikdy takovou publicitu. Nutno dodat, že jde navíc o publicitu zcela zbytečnou. Nejsme Velká Británie, kde mají podobná nevládní uskupení dlouhou tradici a pomáhala kultivovat tamní politické prostředí. V našich podmínkách jde jen o partu na úrovni hospodských kibiců a šťouralů.

Aby opravdu dostál označení stínová, zalovil principál v temných hlubinách své sekty a vybral to nejlepší, co mu kalné vody nabízely. A tak se do světel reflektorů postavila pestrá skvadra obskurních postaviček toužících po návratu na první scénu, kam byly před časem díky své loajálnosti vytaženy z oblastní šmíry.

Dále čtěte

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roam Black Černý a Michal Hošek)

Nenechme se ukolébat! Oslabenou demokracii posilují svobodná média, podporujte je i dál

číst článek »

Pod některými těžkými váhami však i stínová křesla zapraskala. Takže vnitro bude hlídat člověk, jehož jedinou kvalifikací je dostředivost k jeho vůdci, práci a sociální věci bude mít v referátu moderátor poněkud infantilního televizního pořadu, kulturu bude sledovat nekulturní osoba.

A pak je tu samozřejmě skupina lidí, kteří se svého ministerského křesla drželi tak silně, že si je podrželi i ve vládě, která ve skutečnosti žádnou vládou není. Mají je však špatně pojmenovaná. Správně má být ministerstvo pro zadlužení, ministerstvo pro ničení životního prostředí či ministerstvo pro holdingový rozvoj. Jen ten chrlící doubleministr si musí vystačit s pouhým jedním stínem.

První proslov stínového premiéra se nijak nelišil od jeho plácání z dob, kdy byl předsedou skutečné vlády. Všechny svoje přehmaty, omyly a špatná rozhodnutí přehrával na nastupující vládu, a tak mu nevadilo, že kritizoval i to, co ještě před několika měsíci bylo super a bylo výsledkem toho, když začal makať.

Zdá se, že si Babiš našel nového Kalouska. Petru Fialovi není opravdu co závidět.

Zdroj