Stojí na opačných stranách barikády a nemají se rádi: Recept na šťastné vládní soužití Pirátů a ODS přesto existuje

4 měsíce starý 12

Asi mezi málokterou dvojicí stran je teď tak komplikovaný vztah jako mezi ODS a Piráty. Obě mají vůči sobě spoustu výhrad, ale pokud nebudou chtít, aby v České republice pokračovalo vládnutí nekompetentního a v mnoha směrech destrustruktivního Andreje Babiše, budou si muset k sobě nakonec najít cestu a jít spolu do vlády. Pokud se to opravdu po říjnových volbách do sněmovny stane, zásadní proměnná bude, v jaké kondici a síle ve společné vládě oba subjekty, respektive koalice, v jejichž čele stojí, zasednou. Právě o tom rozhodne několik následujících měsíců, které v žádném případě nelze podcenit.

Předseda ODS Petr Fiala tento týden v rozhovoru pro Aktuálně.cz prohlásil: „Když se podíváte na to, co Piráti říkají, přečtete si jejich program, tak je jasné, že to je jakási nová levice, nová levicová síla. Jsem rád, že tady něco takového je, protože levici tato země do určité míry potřebuje.“

Dále čtěte

archiv

Koronavirus ohrožuje svobodnou žurnalistiku. Pomozte nám fungovat dál

Epidemie koronaviru a uzavírání ekonomiky postihlo celou řadu odvětví. Mezi nimi je i žurnalistika, za kterou nestojí žádný oligarcha nebo ...

číst článek »

To jsou samozřejmě významná a svým způsobem pozoruhodná slova. Šéf občanských demokratů zde nejenom sděluje svůj názor na to, kam Piráti podle jeho názoru patří na škále pravice-levice, ale navíc jejich existenci coby levicové entity považuje za něco, co je legitimní a co má v české politice své opodstatnění, místo a nakonec i svou důležitost. Dokonce se dá tušit, že Fiala má v tuhle chvíli Piráty jako levici za více relevantní než sociální demokraty, kteří ustupují ze scény a dost možná se do sněmovny už ani znovu nedostanou.

Na doplňující dotaz, zda občanští demokraté budou v předvolební kampani voličům tvrdit, že Piráti jsou podle nich ta zlá a experimentující levice, pak Petr Fiala odpověděl: „Za normálních okolností by to byli skutečně protivníci, ale já to nemůžu říci, protože, jak už jsem se zmiňoval, máme tady dvě katastrofy – covid a vládu Andreje Babiše. Pokud tedy voliči rozhodnou, že není jiná varianta než koalice Spolu a Pirátů se STAN, tak nad tím musíme vážně přemýšlet. Stejně jako nad tím, že tady máme nějakou novou levici.“

Takto formulovaný postoj je jasný, přehledný a má svoji neúprosnou logiku. Šéf občanských demokratů jednoznačně říká, že Piráti v současné situaci nejsou hlavní soupeř ODS, byť za normálních okolností to rozhodně nejsou žádní jejich kamarádi. Dnešní situace je ale odlišná, protože je tady Andrej Babiš a hnutí ANO. A Piráti a občanští demokraté se shodnou na tom, že přednost mají demokratické hodnoty a snaha nedopustit, aby toto hnutí vůdcovského typu a jeho autoritativní předseda vládli další volební období. Vše ostatní musí jít stranou.

Připraveni na vládnutí

A nakonec nejde jenom o demokratické ideály, nýbrž také o to, že to, jak hnutí ANO funguje a jak je vnitřně uspořádané, což s vnitrostranickou demokracií nemá mnoho společného, vede posléze ke konkrétním škodám, obětem a choasu, kterých jsme byli svědky v uplyných měsících. Stačilo, aby přišla krize a ukázalo se, že Andrej Babiš a jeho způsoby v ní naprosto selhávají.

Dále čtěte

Pirátská strana

Piráti jsou trochu radikální, ale úplně jinak, než jak se domnívá Václav Klaus

Stále znovu a znovu se vrací otázka, jak je to s levicovostí či radikálností Pirátů. Spolu s tím, jak se blíží říjnové volby, ve kterých má ...

číst článek »

Tahle pozice, kdy Piráti a ODS jsou spolu nuceni spolupracovat, pokud nechtějí držet u moci Babiše a hnutí ANO, však není vůbec jednoduchá a spočívá v ní nemalé napětí, kterému bude čelit jak strana Petra Fialy, tak uskupení Ivana Bartoše, pokud se po volbách skutečně rozhodnou jít do společné vlády.

Velmi explicitně to pojmenoval ve svém textu na Info.cz poslanec a předseda sněmovního ústavně právního výboru Marek Benda, když napsal: „Možná budeme vývojem okolností donuceni nějakou koalici s Piráty vytvořit, ale není to můj vysněný cíl. Tlak oligarchického a nadto ještě zcela chaotického vládnutí a nedostatek dalších použitelných partnerů nás může do takové koalice dotlačit. Jenom je dobré si být vědom skutečnosti, že její problémy se neskrývají jenom v odporu Pirátů (a v tom jsou si intenzivně podobní s Babišem) k ‚devadesátkám‘ a svobodnému světu. Ideové rozpory jsou zásadní a jednalo by se de facto o vládu velké koalice pravice a levice.“

Dá se říct, že Benda před koalici s Piráty silně varuje, byť jí nevylučuje, ovšem předem říká, že nejsou stranou, se kterou by si dovedl představit funkční koalici. Bohužel jinou možnost Občanská demokratická strana zřejmě mít nebude. Takže jediné, co jí zbývá, je udělat vše proto, aby její případná koalice s Piráty byla spíše funkční než nefunkční, a aby toho v ní ze svého programu byli občanští demokraté schopní prosadit co nejvíce.

Proto je klíčové, jakou pozici a sílu bude ODS v případné vládní koalici s Piráty, hnutím STAN, TOP 09 a KDU-ČSL mít. Pokud nechce být ve vleku koalice Pirátské strany a Starostů a nezávislých, musí zabrat, a to opravdu hodně. Jednak, aby koalice SPOLU nakonec získala lepší výsledek, než jí zatím vychází v průzkumech, a jednak, aby trojice stran v čele s občanskými demokraty byla opravdu na vládnutí připravena.

Konsolidace veřejných financí a reforma důchodů

V první řadě musí mít jasno v tom, co jsou hlavní věci, které budou ve vládě prosazovat a mít k nim sladěný postoj tak, aby postupovaly jako blok tří stran a ne jednotlivě, protože pak by se snadno v budoucí vládě ocitly v defenzívě a ve výsledku by mohly prosadit jen pouhé drobečky.

Dále čtěte

ČTK

Hnutí Tomia Okamury představuje velké nebezpečí. Hrozí jeho vstup do vlády?

Vypadá to, že preference jednotlivých stran a hnutí jsou v tuhle chvíli v pohybu. Aktuální situace a nekončící pandemie koronaviru přiměla mnoho ...

číst článek »

Další věc je, že pokud nemá dojít na Bendova slova a vláda má být funkční a nemá hned od začátku bojovat o své přežití a o to, aby se záhy po svém vzniku nerozpadla, musí fungovat jako celek a nemít jako jediný cíl jen zabránit vládě Andreje Babiše, respektive hrozící koalici složené z hnutí ANO, SPD a KSČM.

Nová vláda musí nastoupit s jasnými úkoly, které ji budou držet pohromadě a kterými dokáže, že není jen protibabišovskou vládou, ale reformním kabinetem s pozitivně nadefinovaným programem. To, co se nabízí v první řadě, je konsolidace veřejných financí tak, aby se udrželo na uzdě další zvyšování státního dluhu, a pak také samozřejmě udržitelnost důchodového systému.

Nalézt v těchto otázkách shodu jistě nebude pro novou vládu jednoduché, ale jen pokud se jí v tom podaří obstát, mohou jednotlivé strany zpětně obhájit to, že i tento do určité míry nesourodý kabinet – a podle občanských demokratů koalice s levicí – k něčemu byl a splnil svůj úkol – tedy kromě toho, aby hnutí ANO a Andreje Babiše dostal do opozice.

Tím úkolem je vyřešit problémy, se kterými Babiš nehnul a naopak je ještě dále prohloubil. Jen tím, že v tom nová vláda uspěje, zabrání případnému návratu Andreje Babiše nebo nástupu nových a možná ještě horších populistů. To vše se ale může podařit jenom tehdy, pokud občanští demokraté a Piráti najdou takový vzájemný vztah, který navzdory všem rozdílům udrží vládu pohromadě.

Zdroj