Stoltenberg očekává, že 18 členů NATO letos vydá na obranu dvě procenta HDP

před 2 měsíce 64

foto Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg hovoří na tiskové konferenci, 14. února 2024, Brusel.

Brusel - Generální tajemník NATO očekává, že 18 členů Severoatlantické aliance letos vydá na obranu dohodnutá dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). "Učinili jsme opravdový pokrok, spojenci vydávají na obranu stále více," řekl Jens Stoltenberg na tiskové konferenci před čtvrtečním jednáním ministrů obrany NATO.

"Učinili jsme opravdový pokrok, spojenci vydávají na obranu stále více," řekl Stoltenberg. Podle něj se budou ministři obrany NATO ve čtvrtek zabývat zejména přípravou červencového summitu ve Washingtonu a budou rovněž jednat o další podpoře Ukrajiny. "Je potřeba dále navýšit produkci munice," řekl šéf NATO. Ocenil výsledek nedávného summitu EU, kde šéfové států a vlád jednomyslně schválili balík dlouhodobé finanční pomoci Ukrajině ve výši 50 miliard eur (1,2 bilionu korun).

Generální tajemník NATO rovněž zmínil, že očekává, že o další pomoci Ukrajině brzy rozhodne i americký Kongres. "Není to charita, je to investice do naší vlastní bezpečnosti," řekl Stoltenberg.

Americký Senát v úterý schválil návrh zákona o pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu ve výši 95,3 miliardy dolarů (2,2 bilionu Kč), jehož přijetí už skoro čtyři měsíce požaduje americký prezident Joe Biden. Návrh by ale stále mohl narazit ve Sněmovně reprezentantů, jejíž republikánský předseda Mike Johnson se staví proti tomuto plánu.

Přečtěte celý článek