Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) varoval zákonodárce, že stoupenci konspiračních teorií QAnon by mohli přejít od slov k násilným činům. Útok na politické oponenty by podle FBI mohla vyprovokovat frustrace, že jejich předpovědi nedošly naplnění. O zprávě FBI informovala stanice CNN.

Washington 7:28 15. června 2021

Jake Angeli známý pod jménem „Q-Šaman“ byl jedním z těch, co vtrhli do Kapitolu | Zdroj: Profimedia

Stoupenci QAnon jsou přesvědčení, že bývalý americký prezident Donald Trump vede tajný boj proti mocenskému spiknutí zvrácených elit ve Washingtonu a chystá se v určitý moment znovu chopit moci.

Konspirační hnutí QAnon? ‚Je za ním politicky extrémní prostředí, k šíření pomohl i Trump,‘ říká antropoložka

Číst článek

Stoupenci QAnon jsou přesvědčení, že vše řídí blíže neurčený „Q“, který má plán. Podle zprávy se ale někteří členové rozhodli, že „nemohou nadále věřit plánu“ a zůstal jen „digitálními vojáky“, ale musí se více angažovat ve vedení hnutí.

„Další přívrženci QAnon se pravděpodobně odpoutají od hnutí nebo sníží své zapojení v důsledku změny vlády,“ uvádí dále zpráva ze 4. června citovaná CNN.

Členové násilného protrumpovského davu, který zaútočil na Kapitol 6. ledna, měli vazby na QAnon a konspirační teorie se v posledních letech dostala z online prostředí do hlavního proudu politiky.

Policie v souvislosti s útokem na Kapitol zatkla nejméně 20 osob, které se označily za stoupence QAnon, uvádí zpráva FBI.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Stoupenci QAnon už nechtějí být jen ‚digitálními vojáky‘. Podle FBI by mohli přejít k násilným činům

  2. Riziko pro volby? Vyhostili jsme ruské diplomaty, může se něco stát, tvrdí šéf komise pro hybridní hrozby

  3. Výběr z médií: IT služby pro evropské instituce, facka od policisty jako přestupek i učitelé trpící depresemi

  4. Montreal přišel v play-off o vítěznou šňůru, úvodní duel semifinálové série patřil Vegas

  5. Penta mění vlastnickou strukturu, miliardář Haščák převádí podíl na rodinu

  6. Ruské úřady třetí vlnu covidu popírají, nakažených i hospitalizovaných ale přibývá. Očkování stále drhne

Aktuální témata

MS hokej 2021 program, MS hokej 2021, ME ve fotbale 2020 program, Vrbětice, Koronavirus, Parlamentní volby 2021, Výsledky voleb v obcích, Film, Koronavirus v Česku, Statistika nehod, Olympijské hry 2020 Můj rozhlas, Vinohradská 12, SK Slavia Praha, Petra Kvitová, Euro 2020, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, Datová žurnalistika, Volby 2021: Benešov, Beroun, Blansko, Bruntál, Břeclav, Česká Lípa, České Budějovice, Český Krumlov, Děčín, Domažlice, Frýdek-Místek, Havlíčkův Brod, Hodonín, Hradec Králové, Cheb, Chomutov, Chrudim, Jablonec nad Nisou, Jeseník, Jičín, Jihlava, Jindřichův Hradec, Karlovy Vary, Karviná, Kladno, Klatovy, Kolín, Kroměříž, Kutná Hora, Liberec, Litoměřice, Louny, Mělník, Mladá Boleslav, Most, Náchod, Nový Jičín, Nymburk, Olomouc, Opava, Ostrava-město, Pardubice, Pelhřimov, Písek, Prachatice, Prostějov, Přerov, Příbram, Rakovník, Rokycany, Rychnov nad Kněžnou, Semily, Sokolov, Strakonice, Svitavy, Šumperk, Tábor, Tachov, Teplice, Trutnov, Třebíč, Uherské Hradiště, Ústí nad Labem - město, Ústí nad Orlicí, Vsetín, Vyškov, Zlín, Znojmo, Žďár nad Sázavou

Doporučujeme