Stovky lidí se pohřešují, nejméně 112 zemřelo. Požáry jsou pro Chile největší katastrofou za poslední roky

před 2 týdny 46
  • Ohořelé zbytky domů a aut v chilském městě Viňa del Mar | Foto: Sofia Yanjari | Zdroj: Reuters
  • Další fotografie (6)

Lesní požáry v centrální části Chile si za tři dny vyžádaly už 112 obětí, několik stovek lidí se stále pohřešuje. Informovalo o tom v noci na pondělí podle místních médií chilské ministerstvo vnitra. V zemi v pondělí začal platit dvoudenní státní smutek, podle prezidenta Gabriela Borice čelí Chile největší tragédii od zemětřesení z roku 2010, které si vyžádalo přes 500 obětí.

Santiago de Chile 13:41 5. února 2024

Počet obětí požárů, které se začaly rychle šířit v pátek v oblastech dvou oblíbených přímořských destinací Viňa del Mar a Valparaíso, oznámil v neděli večer místního času náměstek ministra vnitra Manuel Monsalve.

Rovněž uvedl, že zatím nemá údaje o počtu zničených domů, ale odhadem o střechu nad hlavou podle něj přišlo na 40 000 lidí.

Lesní požáry v Chile si vyžádaly na 99 mrtvých. Počet obětí bude nejspíš dál stoupat, varoval prezident

Číst článek

Podle Monsalveho nyní nejsou bezprostředně ohroženy další životy lidí v regionu Valparaíso, ale situace se může kvůli větru a vysokým teplotám změnit. V celé zemi je podle něj nyní 165 ohnisek požárů, z nichž asi stovku mají hasiči pod kontrolou.

V neděli se ale objevilo několik dalších ohnisek. Vláda do postižených oblastí vyslala na pomoc také armádu.

„Ve velké části máme pořád teploty přes 30 stupňů a vítr asi 40 kilometrů za hodinu, což jsou stále obtížné podmínky pro uhašení požárů,“ uvedla v neděli ministryně vnitra Carolina Toháová. Dodala, že situaci by mohly zlepšit srážky, které meteorologové očekávají v úterý.

V regionu Valparaíso, který sousedí s metropolitní oblastí Santiago de Chile, žijí skoro dva miliony lidí a region je druhým nejhustěji obydleným v zemi po metropolitní oblasti hlavního města.

President Gabriel Boric of Chile has confirmed that 99 people have lost their lives in the fires that have ravaged Valparaíso over the past two days. In response, the president has declared two days of official mourning, beginning tomorrow. #ChileFires

The fires continue! Video… pic.twitter.com/gkFsAQ0IMc

— Volcaholic (@volcaholic1) February 5, 2024

Podezření na žhářství

Prezident Boric o víkendu prohlásil, že země čelí největší tragédii od února 2010, kdy Chile zasáhlo silné zemětřesení. Otřesy půdy a následná vlna tsunami tehdy připravily o život přes 500 lidí.

Chile se potýká s lesními požáry. Úřady hlásí nejméně 51 mrtvých

Číst článek

Nynější požáry je podle prezidenta obtížné dostat pod kontrolu kvůli nezvykle vysokým teplotám, malé vlhkosti a silnému větru. Úřady se domnívají, že některé požáry byly založeny úmyslně.

Ministryně Toháová v neděli oznámila, že podala trestní oznámení zatím na jednu osobu, která v regionu nynějších požáru před jejich vypuknutím svařovala, ač je to v těchto podmínkách zakázané.

Mnohé jihoamerické země, včetně Argentiny, Brazílie či Kolumbie, už nabídly chilské vládě pomoc. Papež František o víkendu v Římě vyzval k modlitbám za oběti a zraněné.

Chile sužují lesní požáry v tomto období, kdy je v zemi léto, každý rok. Ty letošní jsou ale výjimečně tragické kvůli tomu, s jakou rychlostí se rozšířily. Například loni zemřelo při lesních požárech v Chile za tři týdny 27 lidí. V roce 2014 v regionu Valparaíso si lesní požáry v létě vyžádaly 15 obětí.

ČTK

Přečtěte celý článek