Když se ve Francii po několika týdnech uklidnila situace se stávkujícími zemědělci, přikročili ke stejnému kroku francouzští včelaři. Nespokojenost v pondělí dali najevo umístěním stovek úlů na náměstí v Lyonu. Napříč Nantes zase prošel protestní pochod včelařů v typických ochranných oblecích s dýmáky, z nichž se šířil kouř. Vláda podle včelařů dostatečně nechrání životní prostředí a vadí jim i dovoz medu ze zahraničí, píší francouzská média.

Lyon 23:30 5. února 2024

Včely. Ilustrační foto

Včelaři kladou důraz na důslednější ochranu životního prostředí a omezení hnojiv a pesticidů (ilustrační foto) | Zdroj: SHOT / Unsplash | Licence Unsplash,©

„Problém je dovoz medu ze zahraničí za velmi nízké ceny, i pod dvě eura, přestože cena medu ve Francii je výrazně vyšší. Zahraniční med není nutně horší, ale může být pančovaný a může docházet i k podvodům,“ řekl stanici BFM TV spolupředseda včelařských odborů v departementu Rhône Marc Maisonnet.

Vedle kvality dováženého medu vadí včelařům hlavně jeho množství. Kvůli dovozu se jim totiž nedaří prodat jejich vlastní výrobu, což se v minulosti nestávalo.

Na nutnosti ochrany před konkurencí z dovozu se včelaři shodnou se zemědělci, ale naopak v ochraně životního prostředí se tyto dvě skupiny rozcházejí.

Zatímco pěstitelé a chovatelé žádali vládu o mírnější pravidla, včelaři kladou důraz na důslednější ochranu životního prostředí a omezení hnojiv a pesticidů.

Pozastavení francouzského celostátního ekologického plánu Écophyto pod tlakem zemědělských protestů považují včelaři za katastrofu, píše BFM TV.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Stovky úlů na náměstí a dýmový pochod. Ve Francii včelaři protestují i proti dovozu medu ze zahraničí

  2. Etnografka: Pranostiky jsou specifické jen pro českou kulturu, jinde se tomu říká ‚hospodářská pověra‘

  3. Španělsko dá kvůli suchu 467 milionů eur na odsolovací zařízení v Katalánsku

  4. Růžička se po šesti letech dočkal nominace do reprezentace. Trenér Rulík jej povolal na Švédské hry

  5. Dvořák: Překvapuje mě prudká reakce. Jmenování zmocněnce je v rámci ministerstev naprosto běžné

  6. Politolog: Online přihlášky na střední školy? Chyby se stávají, pompéznost ale snahu o digitalizaci shazuje

Aktuální témata

Webbův teleskop, Inflace, Petr Pavel, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme