Stovky zadržených protestujících a vypnutý internet. Zatčení pákistánského expremiéra vyvolalo nepokoje

6 měsíce starý 31

Pákistánská policie zadržela téměř tisícovku stoupenců expremiéra Imrana Chána při demonstracích, které vypukly v provincii Paňdžáb po Chánově úterním zadržení. Demonstranti podle policie v provincii zapálili více než 25 policejních vozidel a vydrancovali přes 14 vládních budov. Při střetech utrpělo zranění přes 130 policistů, oznámily ve středu podle agentury Reuters bezpečnostní složky.

Islámábád 14:12 10. května 2023

Protesty proti zatčení bývalého premiéra Imrana Chána v pákistánském městě Pešavár | Foto: Fayaz Aziz | Zdroj: Reuters

Ve středu má být Chán předveden před soud v případu korupce. Jeho přívrženci uvedli, že na středu plánují pochod do metropole Islámábádu, což vyvolává obavy z nových násilností. V zemi dál nefungují mobilní internetové služby, které úřady v úterý zablokovaly na příkaz ministerstva vnitra.

Chán byl v úterý zadržen za dramatických okolností, když přijel do Islámábádu na soudní jednání. Zatčení opozičního vůdce vyvolalo rozsáhlé protesty na řadě míst v zemi.

Supporters of Imran Khan, according to unconfirmed reports, broke through the police barrier and began to infiltrate Islamabad pic.twitter.com/gfc2ImpDpk

— Spriter (@Spriter99880) May 10, 2023

V Chánově domovském městě Láhaur v provincii Paňdžáb a ve městě Rávalpindí demonstranti zaútočili na vojenské objekty a střetli se s policií. Úterní demonstrace si vyžádaly nejméně dva mrtvé a desítky zraněných, uvedl zpravodajský server BBC News.

V největším pákistánském městě Karáčí protestní akce pokračovaly i přes noc, o čemž svědčí množství ohořelých aut, napsal server BBC News. Vůdci Chánova Hnutí za spravedlnost vyzvali občany, aby pokračovali v protestech, ale nesnažili se „brát spravedlnost do svých rukou“.

Stíhán i ve Velké Británii

Policie podle agentury AP uvedla, že Chán bude ve středu předveden před soud, který rozhodne o jeho dalším setrvání ve vazbě. Soudní stání se z bezpečnostních důvodů bude konat v policejním objektu, kde je politik zadržován.

Pákistánský parlament vyslovil nedůvěru Chánovi a odvolal ho. Je to poprvé v historii země, co se tak stalo

Číst článek

Pákistánský ministr vnitra Rana Sanaulláh k expremiérovu případu v úterý řekl, že Chán a jeho manželka dostali rozsáhlé pozemky a nemovitost v hodnotě sedmi miliard pákistánských rupií (zhruba půl miliardy korun) od jednoho realitního magnáta, kterého protežovali a který rovněž čelí obvinění britských úřadů z praní špinavých peněz.

Bývalý hvězdný hráč kriketu Chán o premiérskou funkci přišel po čtyřech letech loni v dubnu poté, co jeho vládě parlament po několikaleté stagnaci ekonomiky vyslovil nedůvěru.

Od té doby pořádá Chán protesty a požaduje předčasné volby. To ale současná vláda vedená Šahbázem Šarífem odmítla s tím, že hlasování se uskuteční v řádném termínu později v letošním roce.

Po svém odchodu z funkce čelí nyní 70letý Chán stíhání ve zhruba stovce záležitostí. Policie se jej několikrát snažila zatknout již letos březnu, čemuž Chánovi příznivci při střetech s bezpečnostními složkami zabránili.

ČTK, dno

Zdroj