Stránky bulharské vlády napadli ruští hackeři

5 měsíce starý 37

Webové stránky prezidenta, vlády, důležitých ministerstev a ústavního soudu v Bulharsku napadli ruští hackeři. Podle agentury DPA to oznámil šéf národní vyšetřovací služby Borislav Sarafov.

Foto: Kacper Pempel, Reuters

Ilustrační foto

Článek

„Hackerský útok přišel z území Ruské federace,“ uvedl Sarafov. Přístup k zasaženým webovým stránkám byl zablokován či zpomalen.

„Je to útok na bulharský stát,“ prohlásil bulharský generální prokurátor Ivan Gešev. Bulharsko podle něj jako člen evropské rodiny hájí evropské hodnoty. Je tedy „normální“, že to má jisté důsledky, dodal.

Žádná hackerská skupina se však zatím k útoku typu DDoS nepřihlásila.

Bulharsko je členskou zemí NATO a EU a poskytuje pomoc Ukrajině, která čelí ruské invazi. Bulharsko rovněž přijímá ukrajinské uprchlíky, připomíná agentura DPA.

Co je DDoS

Útok DDoS (Distributed Denial of Service) má vždy stejný scénář. Stovky tisíc počítačů začnou přistupovat v jeden okamžik na konkrétní server.

Ten zpravidla nezvládne tak vysoké množství požadavků zpracovat a spadne. Pro běžné uživatele se pak takto napadená webová stránka tváří jako nedostupná.

Související články

Nejvíc DDoS útoků na Česko pocházelo z Ruska

3. 10. 2022, 8:51

Počet i objem hackerských DDoS útoků na české firmy se v srpnu ustálily na hodnotách obvyklých před zahájením války na Ukrajině. Hodnoty jsou tak několikrát...

Zdroj