Strašení válkou, svět chaosu i poker face. Co nás čeká v týdnech před druhým kolem?

4 měsíce starý 47

Důležitým tématem bude strach z ozbrojeného konfliktu. „Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják,“ hlásají již Babišovy billboardy, které se v neděli objevily u českých silnic. Odborníci to přirovnávají k billboardům současné hlavy státu Miloše Zemana, který před pěti lety spojoval svého protikandidáta Jiřího Drahoše s migrační krizí.

„Zatímco v případě souboje Zeman/Drahoš se nebezpečí jmenovalo ‚migranti‘ a Drahoš byl obviněn, že je k nám chce pozvat, nyní se nebezpečí jmenuje ‚válka‘ a Pavel bude líčen jako člověk, který nás do ní chce zavléci,“ napsal na Twitteru marketér Jakub Horák.

„Pokud nenajde silné téma, kterým by mohl Pavla spojit s něčím, z čeho mají lidé strach, tak nemá šanci vyhrát. Skutečně potřebuje něco jako ‚Drahoš rovná se imigranti‘. Bude to hodně těžké, podobné téma tady není. Babiš útočí, protože není favoritem,“ uvedl komentátor Petr Kamberský pro CNN Prima NEWS.

Podle Radko Kubička však již téma existuje. „To je komunistická minulost Petra Pavla. Bude se snažit aby ti, kterým tato minulost vadí, k volbám vůbec nepřišli. Nejde o to přilákat voliče, ale odradit je. To pochází z prezidentské dílny Miloše Zemana. Je to velký hráč a Andrej Babiš se mu snaží připodobnit,“ reagoval Kubičko.

Jak budou příští dva týdny vypadat, naznačila již Babišova sobotní tisková konference. Pavla bude chtít například propojit s vládou. „Je to provládní kandidát. Je to voják, nechápu, proč vůbec kandiduje, nikdy se to nestalo,“ tepal ho. Pavel podle něj půjde na ruku premiérovi Petru Fialovi a možná i svým sponzorům.

Pavel jako Putin

Poté jej přirovnal k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. „Víte, v které zemi v Evropě a blízko nás je prezidentem komunistický rozvědčík? Ano, máte pravdu, v Rusku. Prezident Putin byl nasazen jako agent KGB v 80. letech v Berlíně. A na toto byl připravován pan Pavel, aby byl vysazen do týlu nepřítele a získával tam lidi pro spolupráci,“ prohlašoval expremiér.

Pavel zase označuje Babiše za chaotika. „Druhé kolo bude střetem dvou světů. Toho, který reprezentuje A. Babiš a s ním M. Zeman. Světa chaosu, neřešení problémů, osobního prospěchu a zákulisních vlivů. Proti tomu stojí můj svět, který je férový, slušný, důstojný a snaží se nabízet řešení, respekt k pravidlům,“ napsal na Twitteru.

Reagoval také na Babišovo vyzvání, aby ukázal nějaké fotky se státníky, když se s nimi tedy setkával. Pavel následně takové fotky skutečně zveřejnil.

Expremiér se zjevně zaměří na voliče neúspěšného kandidáta Jaroslava Bašty (SPD). „Andrej Babiš teď musí těmto voličům nadbíhat a zkusit nalákat nějaké další, kteří v prvním kole nepřišli. Příštích 14 dní proto bude velmi ošklivých, protože musí oslovit ty, kteří k volbám nechodí. To oslovování nám bude znít velmi nelibě. To nebudou argumenty, které se používají v salonech,“ myslí si Kamberský.

„Pro nás všechny, kdo to budeme sledovat, bude zajímavé, jestli zvítězí oheň emocí, nebo ten, nechci říct flegmatický přístup, ale poker face. Oba musí oslovit i lidi, kteří je dosud nevolili,“ doplnil politolog Lukáš Valeš.

Ostřejší témata

Komentátor Jindřich Šídlo očekává, že se ve veřejném prostoru před další fází voleb objeví i ostřejší témata. „Pavel před nedávnem mluvil o tom, že čeká věci, které se týkají například domácího násilí. Babiš to postaví také na ose ‚mírotvorce Babiš‘ a ‚válečný štváč Petr Pavel‘,“ popsal Šídlo ve vysílání CNN Prima NEWS. Podle něj může Babiš využít také toho, že je Pavel vládní kandidát a on zastupuje opozici.

Podobný názor zastává také komentátor Roman Joch. „Babiš bude velice silně akcentovat to, že Pavel je generál a že nás možná bude chtít zatáhnout do války,“ sdělil Joch. Největší šance Babišovi dává, pokud se mu podaří získat „zemanovskou koalici“. „Tedy ten typ voličů, kteří dvakrát zvolili současného prezidenta republiky,“ řekl Joch.

Výjezdy do regionů

Kromě mediální kampaně se oba kandidáti v příštích dnech logicky zaměří také na tu kontaktní a oba chystají návštěvy nejrůznějších koutů republiky. „Čtrnáct dnů uběhne velmi rychle. Kampaň bude stát na několika pilířích. Prvním budou výjezdy do regionů, za dva týdny ale nelze objet všechno. Musíme také rezervovat čas na rozhovory v médiích a ve finálním týdnu se musíme připravit na televizní debaty, protože na ty opět budou lidé čekat. Teď vyhodnocujeme data z výsledků voleb, kde jsme silnější, kde slabší a na co se zaměřit,“ řekla Deníku Pavlova šéfka kampaně Pavla Nýdrle.

Pavel novinářům již prozradil, že se zaměří například na Moravskoslezský kraj. Právě zde totiž Babiš (44,86 %) Pavla (27,80 %) s velkým náskokem porazil.

Zdroj