Strážnický folklorní festival navštívilo za čtyři dny přes 30.000 lidí

5 měsíce starý 49

foto Mezinárodní folklorní festival ve Strážnici, 25. června 2022.

Strážnice (Hodonínsko) - Mezinárodní folklorní festival ve Strážnici navštívilo od čtvrtku do neděle přes 30.000 lidí. Počet návštěvníků v tiskové zprávě uvedla mluvčí festivalu Hana Jechová. Zúčastnilo se ho přes 3800 účinkujících. Akce se konala poprvé po pandemii koronaviru v plnohodnotné formě.

Celkem 3445 účinkujících bylo z České republiky, dalších 387 bylo ze zahraničí. Festival navštívilo 140 souborů. Z toho pět bylo z ciziny, a to z Rumunska, Srbska, Gruzie, Slovenska a Ukrajiny. Ve slováckém verbuňku soutěžilo 44 soutěžících, vyhrál Martin Vašulka z Kyjova. Prezident festivalu Martin Šimša uvedl, že skončil letošní festival a začaly přípravy na příštím ročníku, který se uskuteční od 22. do 25. června.

Festival se kvůli koronaviru loni a předloni konal převážně on-line. Proti době před pandemií se zvýšilo vstupné, permanentka stála 1000 korun. Pořadatelé to zdůvodnili růstem nákladů na dopravu či stravování, ale také potížemi s ubytováním souborů. V řadě ubytovacích kapacit v okolí jsou nyní uprchlíci z válkou zasažené Ukrajiny, což omezilo možnosti pořadatelů festivalu.

Zdroj