Středeční dodávka testů pro školy postačí do 7. května

1 měsíc starý 28

Do škol směřuje nyní 3,5 milionu antigenních testů Singclean. Hasiči je začali rozvážet dnes ze skladů Správy státních hmotných rezerv (SSHR) v Poleradech, Olomouci a Štítině do krajských distribučních center po celé ČR. Dosud používají testy Singclean pro samotestování hlavně školy v moravských krajích, kde je někteří kritizovali jako nepraktické.

Další testy podle mluvčí dostanou mateřské, základní, střední i vyšší odborné školy, konzervatoře, výchovné ústavy, střediska praktického vyučování, školní jídelny a družiny nebo domovy mládeže a internáty. Množství podle ní vystačí od 26. dubna do 7. května. "Testy pro období od 10. května 2021 budou distribuovány opět v další dodávce, a to i v návaznosti na vyhodnocení skutečné spotřeby distribuovaných testů u jednotlivých subjektů," řekla.

Žáci a zaměstnanci se ve školách testují od 12. dubna, kdy na prvním stupni základních škol začala rotační výuka. Při ní se třídy po týdnu střídají doma a ve škole. Speciální školy a malotřídky obnovily prezenční výuku a pro předškoláky a děti rodičů vybraných profesí se znovu otevřely i školky.

Od pondělí 26. dubna se obnoví praktická výuka ve středních školách a do školek v regionech s nízkým výskytem nákazy se budou moct vrátit všechny děti. Kromě školek v těchto regionech bude všude podmínkou docházky dvakrát týdně antigenní testování na covid-19.

Už dříve rozvezli hasiči do krajů 4,1 milionu testů na covid-19. Šlo o 2,6 milionu antigenních testů od společnosti Lepu a 1,5 milionu později objednaných testů od společnosti Singclean. Oboje se vyrábí v Číně a podle odborníků nejsou úplně spolehlivé. Celkem bylo podle dřívějších informací pro školy k dispozici asi 7,6 milionu testů. První dodávka měla stačit zhruba na dva týdny.

Zdroj