Středočeský kraj povolá do nemocnic ambulantní specialisty

1 měsíc starý 9

foto Ilustrační foto - Pacient s covidem-19 v nemocnici, vpravo je zdravotník v ochranném obleku.

Praha - Středočeský kraj kvůli velkému počtu pacientů s covidem-19 povolá do nemocnic ambulantní lékaře. Během dneška je osloví, řekla ČTK hejtmanka Petra Pecková (STAN).

Hejtmani a pražský primátor mohou na základě středečního rozhodnutí vlády ode dneška kvůli kritické situaci v nemocnicích nařídit pracovní povinnost lékařům i nelékařským zdravotnickým pracovníkům s výjimkou například praktiků a gynekologů. "Určitě budeme ambulantní specialisty povolávat, ale teď děláme jejich analýzu a budeme je v průběhu dnešního dne oslovovat," uvedla Pecková.

Podle hejtmanství bylo ve středu ve středočeských nemocnicích 768 pacientů s koronavirem, z toho 156 ve vážném stavu. Situace se zhoršuje ve všech okresech kraje.

Podrobnosti k plánovanému povolání ambulantních lékařů zatím Pecková neměla k dispozici. K přípravě opatření je podle ní potřeba několik hodin, aby se udělalo dobře. Dnes dopoledne zasedá rada kraje a odpoledne bude jednat krajský krizový štáb, který by měl zvažovat vyhlášení stavu hromadného postižení pro celé území kraje. V takovém stavu péče v nemocnici neodpovídá běžnému standardu. Už ve středu k tomuto kroku přistoupily nemocnice v Benešově, Mladé Boleslavi a Kolíně.

Zdroj