Vyrůstala jen s matkou. Ta nedokázala správně fungovat v práci, byla často nezaměstnaná a domácnost trápily dluhy. Rodinný rozpočet tak často táhla jen Adéla (jméno je změněno - redakce pravé zná, dívka si ale přála zůstat v anonymitě) penězi, které si těžce vydělávala na brigádách při střední škole.
Matka se pak kvůli dluhům obrátila na poradnu Člověka v tísni v Karlových Varech. Ukázalo se, že pro rodinu bude vhodná i další podpora – s hledáním práce nebo později i s bydlením či potravinová pomoc. „Nejprve jsme jim pomáhali s dluhy, pak si maminka přála zlepšit komunikaci s dcerou, tak jsme pracovali na tom. A pomáhali jsme i materiálně, rodina na tom nebyla dobře,“ uvedla pro Deník Lucie Václavíčková. V Člověku v tísni v Karlovarském kraji má na starost podporu vzdělávání a předškolní podporu .
Díky pomoci organizace, ale i kvůli velké Adélině píli se ze zakřiknuté holčičky s kupou existenčních problémů proměnila v úspěšnou studentku pražské pedagogické fakulty.
„Organizace mi pomáhá již od dob druhého stupně základní školy, začalo to pomocí s potravinovými balíčky a retrostipendiem. Díky tomu jsem si mohla sehnat různé pomůcky jako vybavení na turistický kurz nebo permanentku na trénink plavání pro splnění studijních požadavků. Také mi poskytli notebook, který bych si jinak nemohla dovolit. V případě potřeby mám na koho se obrátit se studijními záležitostmi,“ pochvaluje si spolupráci dívka.
Retrostipendium je program financovaný Nadací Albatros, v němž studentům z chudých poměrů vyplácejí peníze až zpětně, podle toho jak zodpovědně a dobře studují. Na základě dobrého prospěchu a řádné docházky dívka dostávala 1500 korun na střední škole, teď na vysokoškolských studiích dostává 2000 korun.
Jako každý stipendista má rovněž svého poradce, jenž ji provází během studia a pomáhá mu, s čím je třeba. „Adélka je velmi schopná, starala se už jako nezletilá o celou domácnost, mamce hodně pomáhala. Potřebovala hlavně podpořit svou sebedůvěru a schopnost komunikovat, jinak je velmi chytrá a samostatná,“ vylíčila Deníku poradkyně pro mladistvé v karlovarské pobočce Člověka v tísni Vendula Beránková.
Zatímco jiní studenti si naplno užívají vysokoškolského života, Adélčin mimoškolní rozvrh je znovu zaplněn hlavně brigádou. Z ní si hradí pobyt v Praze a když to jde, část peněz dává i matce.
Měli by jen základku, díky pomoci jdou i na vysokou
Ve službě Podpora vzdělávání organizace doučuje žáky a stará se o jejich smysluplné trávené volného času. Rodině pak usnadňuje navazování spolupráce se školou. Jen loni pomohla tisícovce dětí. Ty tak konečně mohly zažít pocit úspěchu a přestaly dostávat poznámky, že nenosí pomůcky či nemají napsané úkoly.
play_fillNavazující služba Podpora mladistvých, do které je zapojená i Adélka, motivuje k pokračování vzdělávání i po základní škole, pomáhá s výběrem studijního oboru, přípravou na přijímačky a doprovází během studia. Jen loni službu využívalo 450 teenagerů. „Pro naše klienty je z mnoha důvodů bez dostačující podpory těžké studovat nad rámec povinné školní docházky. Ale s naší podporou to možné je a jim se pak otevírá mnohem lepší budoucnost,“ popsala Beránková.
K digitální gramotnosti přispívá Sbírka počítačů. Dětem a mladým lidem Člověk v tísni jen během loňska poskytl 500 kusů techniky.
Skutečný dárek podporuje i chudé české děti
Život teenagerů, kteří to měli podobně složité jako Adéla, pomáhá zlepšovat česká veřejnost. Již 15 let dárci kupují takzvané Skutečné dárky v charitativním e-shopu Člověka v tísni. Lze zde dětem a mládeži zaplatit první knížku, která pro mnohé není samozřejmostí, měsíc doučování, Anděly strážné, kteří pomáhají dětem na škole, nebo třeba i dárek Sílu pro dětskou duši, jež nově podporuje duševní zdraví.
„Všechny Skutečné dárky v sekci Česko se týkají podpory dětí z chudších rodin, jejich vzdělání i duševního zdraví. Získané peníze nám umožňují konkrétní pomoc a podporu v České republice,“ uvedla mediální koordinátorka organizace Eva Kroupová.
Užitečný dárek koupený za minutu z domova
Ti, kdo nechávají vánoční dárky na poslední chvíli, nechce se jim do nákupní vřavy, nebo jim přijde kupování materiálních věcí zbytečné, každoročně sahají po dárkovém certifikátu Člověka v tísni Skutečný dárek. Podpořit lze nejen africké země či Ukrajinu, ale také české děti ze složitých poměrů. Dárek lze pořídit během minuty, člověk obdrží i dárkový certifikát, který může dát svému blízkému pod stromeček nebo jako dodatečný dárek.