Středula: Politici dělají opatřeními nepředvídatelný chaos. Zaměstnancům mají děkovat

2 měsíce starý 30

Předseda odborářů Středula na úvod propagoval očkování. „Chráním jak sebe, tak své spolupracovníky a rodinu. Je to ideální cesta,“ lákal neočkované. Nelíbí se mu ale způsob, jakým vláda komunikuje další kroky – restrikce pro neočkované či netestované zaměstnance považuje za extrémně nebezpečné řešení, navíc se špatným zakotvením v legislativě.

„Musíme brát v potaz, že tady je Ústava a ústavní práva. Jak to, že vláda toto nediskutovala před volbami? I ona má své kompetence. U vyjmenovaných profesí – dokonce nařízením vlády, k tomu není třeba zákon – může kabinet určit, která očkování jsou povinná a jsou předpokladem pro výkon funkce. K tomu vláda nikdy nepřistoupila. Jestli se bála nebo nedošlo ke konsensu, nevím. Ale diskutovalo se o tom dokonce už na podzim, a pak nic,“ kritizoval Středula přístup kabinetu ve vysílání CNN Prima NEWS.

„Myslím, že místo zátěže by se zaměstnancům mělo poděkovat za to, co zvládli během pandemie. Nikdo se nechce dostat do situace, že by byli doma. Zaměstnanci ani zaměstnavatelé,“ pokračoval šéf Českomoravské konfederace odborových svazů v pořadu 360°.

Navíc jsou v podobných překotných vládních návrzích právní díry. „On ten pracovník nešel do kontraktu s tím, že se za patnáct let nechá naočkovat,“ poznamenal.

„Prosím politiky, aby věci konzultovali s právníky a odborníky, to už není vypouštění balónků. Podporujeme očkování, ale není možné do toho zavádět formu nepředvídatelného chaosu,“ stěžoval si v závěru také Středula.

Zdroj