Středulovy odbory odmítají výroky Dufka. Vrhají na nás špatné světlo, vzkázaly

1 měsíc starý 5

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) se distancovala od vyjádření odborového předáka Bohumíra Dufka z Asociace samostatných odborů (ASO). Ten se opakovaně nelichotivě vyjadřoval na adresu živnostníků. Před pár dny například v rozhovoru vzkázal podnikatelům, že se budou muset rekvalifikovat na dělnické profese.

Není to dlouho, co předák Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek nadzdvihl ze židle všechny provozovatele stravovacích a pohostinských služeb. V rozhovoru pro CNN Prima News prohlásil, že může klidně zkrachovat polovina restaurací a hospod. „Řešíme kdejakou hospodu. Máme 40 tisíc hospod. Na tripartitě jsem řekl, že máme podporovat ty, kteří něco vyrábějí a dělají přidanou hodnotu, a ne firmy, které de facto žijí ze spotřeby,“ postěžoval si Dufek.

Dále čtěte

ČTK

Stát mne dostal na hranu bankrotu, říká podnikatel. Před úřadem vlády zahájil hladovku

Poslední kapka do už tak vrchovatého poháru pražského podnikatele Milana Žeromského dopadla v pondělí večer. To když vláda rozhodla, že v rámci ...

číst článek »

Následně v rozhovoru pro svoji Asociaci samostatných odborů Dufek podnikatelům doporučil, ať místo naříkání nastoupí jako dělníci. „Na adresu těch, kteří si stěžují na to, jaká opatření jsou přijímána, bych rád podotkl, že kdybychom si všichni stěžovali a nadávali na poměry, jako to činí oni, tak se naše společnost nikam nedostane,“ prohlásil odborový předák s tím, že například řada majitelů hotelů a restaurací se bude muset nakonec poohlédnout po jiném zaměstnání. „Jenom znovu připomenu, že náš trh práce potřebuje především dělnické a technické profese,“ dodal.

Již dříve se od Dufkových slov distancoval předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Podle něj odborový předák nesmí nikomu něco takového určovat. „Necítím za jeho slova odpovědnost a kolega Dufek nemluví za nás, Českomoravskou konfederaci odborových svazů,“ řekl Středula.

Proti vyjádření odboráře Bohumíra Dufka se ve středu vymezila i samotná Českomoravská konfederace odborových svazů. „V průběhu koronakrize vyjednáváme s vládou podporu pro zaměstnance, OSVČ i firmy, aby všichni krizi překonali ekonomicky a hlavně zdravotně. Výroky B. Dufka na adresu živnostníků a malých firem vrhají špatné světlo na české odborové hnutí a ČMKOS se od nich zásadně distancuje,“ zveřejnila ČMKOS na twitteru.

Zdroj