Střelba při protestu proti soudci v Bejrútu si vyžádala jednoho mrtvého a osm zraněných

3 měsíce starý 68

Jeden člověk přišel o život a dalších osm bylo zraněno při čtvrteční střelbě v libanonském hlavním městě Bejrútu, informuje agentura AFP. Libanonský premiér Nadžíb Míkátí vyzval k zatčení pachatelů. Střelba podle agentury Reuters propukla blízko místa, kde začínal protest proti soudci, který vyšetřuje loňskou ničivou explozi v bejrútském přístavu. Následně byly v blízkosti místa střelby podle Reuters slyšet dvě exploze.

Bejrút 11:21 14. října 2021

Voják gestikuluje při střelbě na protestu v Bejrútu | Foto: Mohamed Azakir | Zdroj: Reuters

Libanonská televize Al-Džadíd odvysílala záběry, na nichž lidé před střelbou utíkají, v dáli bylo slyšet houkání sanitek. Podle televize Hizballáhu Al-Manár měli být terčem útoku demonstranti, kteří mířili k justičnímu paláci. To později potvrdila také armáda.

Nedostupné léky, nefunkční vláda. Libanon je rok po explozi na pokraji kolapsu

Číst článek

Armádní zdroj Reuters uvedl, že střelba propukla v křesťanské čtvrti, když tam u kruhového objezdu protestující procházeli. Podle zdroje následovala přestřelka.

K incidentu došlo v době, kdy se stoupenci libanonského šíitského hnutí Hizballáh a jejich spojenci shromažďovali k protestu proti soudci Táriku Bitárovi.

Libanonský soud dříve ve čtvrtek zamítl stížnost proti Bitárovi, což mu umožní pokračovat ve vyšetřování exploze špatně uskladněného ledku v bejrútském přístavu, při níž loni v srpnu přišlo o život přes 200 lidí.

Bitár čelí ohromnému tlaku různých skupin, které jej viní ze zaujatosti. K odvolání soudce vyzval také Hizballáh.

Místo, kde se ve čtvrtek střílelo, je na hranici mezi křesťanskou a šíitskou čtvrtí Bejrútu, píše Reuters. Oblast byla frontovou linií v době občanské války v letech 1975–1990.

Po 24hodinovém výpadku v Libanonu opět funguje elektřina. Centrální banka vládě půjčila na palivo

Číst článek

Bitárovi odpůrci kritizují jeho snahy vyslechnout vysoce postavené politiky a bezpečnostní činitele, které podezírá z nedbalosti v souvislosti s explozí.

Před justičním palácem se ve čtvrtek shromáždilo několik set mužů. Někteří z nich šlapali na fotografie soudce. Na místě hlídkovalo mnoho vojáků.

Ačkoliv žádný člen Íránem podporovaného Hizballáhu není terčem Bitárova vyšetřování, členové hnutí soudce viní, že se selektivně zaměřuje jen na určité osoby. Mezi nimi jsou také jedni z největších spojenců Hizballáhu z šíitského hnutí Amal, kteří zastávali ministerské posty v době před explozí.

A sniper opens fire at a Hezbollah-Amal protest to demand the removal of Bitar, the judge in charge of investigating the Beirut port explosion. There are dead and wounded. A very dangerous escalation pic.twitter.com/lZdWIlXHep

— Liz Sly (@LizSly) October 14, 2021

ČTK

Zdroj