Střelbu v Bratislavě vyšetřují jako úkladnou vraždu z nenávisti k menšině

5 měsíce starý 55

Národní kriminální agentura NAKA, která na Slovensku vyšetřuje nejzávažnější trestní činy, klasifikovala Středeční střelba před gay barem v bratislavské Zámocké ulici, při které přišli o život dva mladí lidé, se bude šetřit jako úkladná vražda z nenávisti k sexuální menšině. V pátek to oznámil šéf Národní kriminální agentury NAKA Ľubomír Daňko.

Foto: Radovan Stoklasa, Reuters

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová s majitelem baru na místě neštěstí

Článek

Policie nevylučuje, že čin překvalifikuje na trestní čin terorismu. V dopise na rozloučenou měl vrah napsat, že chce spáchat čin, kterým by destabilizoval společnost. „Byl odhodlaný vykonat tento čin vykazující teroristické znaky a za tohle i zemřít,“ konstatoval speciální prokurátor Daniel Lipšic.

„Je to teroristický útok a jsem překvapený, že se o tom na Slovensku dosud jednoznačně nemluví,“ uvedl Kacper Rekawek z Centra pro výzkum extremismu.

Policie zatím nechce komentovat, zda byl pachatel napojený na slovenskou extremistickou scénu. Předpokládá ale, že pachatel se ve střelbě cvičil na střelnici. „Nebyl to člověk, který střílel poprvé,“ řekl viceprezident policejního sboru Branko Kišš

Dvě zbraně

Policie potvrdila, že pachatel devatenáctiletý Juraj Krajčík použil dvě zbraně. Na 23letého a 27letého muže Juraj před podnikem Tepláreň střílel zbraní s laserovým zaměřovačem a druhou zbraní spáchal sebevraždu.

Po vraždě měl přijít domů, vyměnil si zbraně, pohádal se s rodiči, nechal dopis na rozloučenou a pak opět odešel. Jeho tělo našli ve čtvrtek ráno v bratislavské čtvrti Kramáre. Zbraně patřily jeho otci. Ten na ně měl povolení a měl je uloženy v trezoru, syn ale zřejmě znal kód.

Zdroj