Střet Bidena a Trumpa je na spadnutí. Oba vyhráli v Michiganu, čelili kritice muslimů za Gazu

před 3 měsíce 15

S tím, že by Biden měl mít jakýkoliv problém suverénně porazit svého jediného významnějšího zbývajícího soupeře, člena Sněmovny reprezentantů Deana Phillipse, se nepočítalo, o to pozorněji se ale sleduje počet lidí, kteří se pro něj nevysloví, a místo toho na jejich lístku bude uvedeno, že nejsou pevně rozhodnutí (uncommitted).

KOMENTÁŘ: Trump, nebo Biden? Koho a proč si přeje Čína

Michigan je totiž jedním z tzv. swing states, tedy „kolísavých“ států, které nejsou dlouhodobě baštou jedné či druhé strany a které bývají v americkém volebním systému rozhodující. I ztráta několika tisíc hlasů, například kvůli nespokojenosti s Bidenovou údajně přílišnou podporou Izraeli, tak může mít v listopadu zásadní dopad.

Podle AP je už teď jasné, že ve státě, který má výraznou muslimskou populaci, počet „nerozhodnutých“ hlasů demokratů překročil 10 tisíc, což zhruba odpovídá rozdílu, o kolik v Michiganu v prezidentských volbách v roce 2016 zvítězil Trump nad tehdejší demokratickou kandidátkou Hillary Clintonovou.

V republikánských primárkách nyní Trump znovu jasně porazil svou poslední významnou soupeřku, kterou je někdejší velvyslankyně USA při OSN Nikki Haleyová. Reuters s odvoláním na agenturu Edison Research napsal, že po sečtení osmi procent hlasů měl Trump podporu 64 procent voličů, zatímco Haleyová 32 procent.

V případě Bidena po sečtení deseti procent hlasů jeho podpora dosahovala 79 procent, zatímco 16 procent lidí dalo najevo, že nejsou pevně rozhodnutí.

Kompletního průvodce k americkým prezidentským volbám najdete v našem přehledném článku zde, včetně interaktivních grafů a map.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Jednání premiérů V4 v Praze se neobešlo bez nervózních pohledů, protestů a rozpačitých momentů. Podívejte se na reportáž níže, jak probíhala schůze předsedů vlády.

Přečtěte celý článek