Studie: Přirozená imunita po prodělání covidu chránila před deltou lépe než vakcína

5 měsíce starý 132

Podle agentury Reuters studie provedená v Kalifornii a New Yorku naznačuje, že přirozená imunita lépe chrání před deltou než samotná vakcinace. Vědci ale zdůrazňují, že očkování zůstává zdaleka nejbezpečnější formou prevence. V USA navíc nyní převládá varianta omikron, kterou tato studie nezkoumala.

"Důkazy v této zprávě nemění naše doporučení ohledně očkování," řekl na tiskové konferenci zástupce CDC Ben Silk, který je spoluautorem studie. "Víme, že očkování je stále nejbezpečnějším způsobem, jak se chránit před covidem," dodal.

Studie se zaměřila na nákazy v Kalifornii a New Yorku z loňského léta a podzimu, tedy z doby před nástupem varianty omikron. Ze závěrů studie vyplývá, že lidé, kteří byli naočkovaní proti covidu a nemoc prodělali, byli chráněni nejlépe. Druzí nejlépe chránění podle studie byli lidé, kteří nebyli očkovaní, ale nákazu prodělali. Na podzim, kdy v USA převládla varianta delta a počet lidí očkovaných třetí dávkou ještě nebyl tak velký, se nákaza potvrdila u menšího podílu neočkovaných lidí zotavených z covidu než u lidí, kteří očkovaní byli, ale nákazu předtím neprodělali. Nejnižší ochrana proti deltě byla vypozorovaná u neočkovaných, kteří nákazu dříve neprodělali.

Studie nicméně uvádí, že očkování je nadále nejbezpečnější strategií proti covidu. Závěry se zároveň nevztahují na variantu omikron, která nyní v USA představuje 99,5 procenta případů.

Získání imunity přirozenou nákazou je rizikové

Vědci zkoumali epidemická data z New Yorku a Kalifornie z loňského května až listopadu, což zahrnuje období, kdy v USA převládla varianta delta. "Před variantou delta vedlo očkování proti covidu k lepší ochraně před následnou infekcí než přežití předchozí infekce," řekl Silk. V létě a na podzim loňského roku, kdy v USA začala převládat delta, ale podle Silka začala předchozí nákaza poskytovat větší ochranu před další infekcí než vakcinace.

Získání imunity přirozenou nákazou ale provázejí vážná rizika, píše agentura AP. K 30. listopadu 2021 podle studie zemřelo na covid v Kalifornii a New Yorku 130 781 obyvatel. Analýza zároveň nezahrnovala informace o závažnosti první infekce ani nezohledňuje celou škálu onemocnění způsobených předchozí infekcí. Významným nedostatkem studie je, že skončila předtím, než byla široké veřejnosti zpřístupněna posilující dávka vakcíny.

CDC podle Silka zkoumá vliv očkování, posilujících dávek a předchozí infekce v souvislosti s nynější vlnou nákaz poháněnou omikronem a očekává, že vydá další studii, jakmile bude mít dostatek dat.

Zdroj