Stůj si za svým, nenechávej si to pro sebe. Video radí dětem, co dělat, když se cítí být potenciální obětí

2 týdny starý 9

Iniciativa Pod Svícnem představila další ze série edukačních videí, tentokrát zaměřené na to, co dělat, pokud se dítě cítí být obětí násilí. V neděli si zároveň připomínáme světový den prevence týrání a zneužívání dětí, jak připomněla vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková nebo ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten upozornil, že největším „spojencem“ domácího násilí je nevšímavost.

„Co dělat, pokud se cítíte být potenciální obětí? Dnes je Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. Před 10 dny jsme mohli díky vám spustit kampaň „Z hrdinů superhrdiny“, která je o dětech a pro děti. Přinášíme další díl,“ oznámila na sociální síti X iniciativa.

Co dělat, pokud se cítíte být potenciální obětí?
Dnes je Světový den prevence týrání a zneužívání dětí.
Před 10 dny jsme mohli díky vám spustit kampaň "Z hrdinů superhrdiny", která je o dětech a pro děti.
Přinášíme další díl. pic.twitter.com/tjYVqb2CNv

— Pod Svícnem (@PodSvicnem) November 19, 2023

Iniciativa nedávno představila kampaň s názvem Z hrdinů superhrdiny, jejímž cílem je upozornit na problematiku násilí v rodinách a ukázat, co dělat, pokud se dítě či dospělý s podobným jevem setká. Součástí jsou i čtyři edukační videa, v neděli zveřejnila druhé.

„Z hrdinů superhrdiny – Díky, že vám nejsme jedno. V roce 2022 zemřely 4 děti v důsledku fyzického a sexualizovaného násilí. Cca 2500 dětí zažilo nějakou formu týraní. Nebagatelizujme, pomozme. Tak málo stačí,“ napsala iniciativa na sociální síti X.

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková připomněla, že český systém zatím neumí ohrožené děti chránit. „Čekají nás 3 dny důležité pro děti: 18.11. je Světový den prevence sexuálního vykořisťování a zneužívání dětí, 19.11. je Světovým dnem prevence týrání a zneužívání dětí a 20.11. slavíme Světový den dětí. Český systém zatím neumí ohrožené děti najít včas a dostatečně je ochránit. Je třeba vzdělávat děti, rodiče i všechny, kdo s dětmi pracují, o zdravých vztazích, o práci s emocemi, nenásilném řešení konfliktů i o tom, kam se obrátit v případě podezření na špatné zacházení s dítětem,“ napsala Šimáčková Laurenčíková.

„Musíme propojit sociální, zdravotní i vzdělávací složky systému proto, aby se děti a rodiče ve zranitelných situacích mohli opřít o včasnou odbornou pomoc. Je třeba rozvíjet komunitní formy podpory dětí a rodin. Věřím, že každý z nás může přispět svou troškou. Pojďme k sobě být laskavější a vnímavější a podat pomocnou ruku těm, kdo to potřebují,“ dodala. Připomněla také webovou stránku detstvibeznasili.cz, která se problematice věnuje. Lidé na ní mohou najít rady a edukační materiály.

U příležitosti dne prevence týrání a zneužívání dětí připomněl ministr vnitra Vít Rakušan, že odpovědnost je na všech lidech. „Prevence týrání a zneužívání dětí se nesmí omezovat jen na 19. listopad, kdy ji připomíná světový den věnovaný těmhle jevům. Policie ČR má naštěstí v prevenci spojence v podobě neziskových organizací, jako jsou Centrum Locika nebo Pod Svícnem, a médií, díky kterým se o tomhle problému čím dál víc mluví. Ve spolupráci s nimi taky policisté pořádají preventivní besedy ve školních třídách nebo zlepšují metodiky jednání s oběťmi domácího násilí. Ale odpovědnost je na nás všech. Protože největším “spojencem” domácího násilí je nevšímavost,“ upozornil.

Zdroj