Suchánek: Olomoucký kraj už nemůže pomáhat s pacienty odjinud

2 měsíce starý 11

foto Ilustrační foto - Ustavující zasedání zastupitelstva Olomouckého kraje se konalo 30. října 2020 v Olomouci. Na snímku je nově zvolený hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek (STAN), který byl kvůli nákaze koronavirem přítomný pouze online.

Olomouc - Olomoucký kraj podle hejtmana Josefa Suchánka (Piráti a STAN) už zřejmě nebude moci pomáhat ostatním krajům s hospitalizaci pacientů nakažených koronavirem. V Olomouckém kraji je totiž volných posledních několik lůžek pro pacienty s koronavirem vyžadující intenzivní lékařskou péči. Hejtmanství nyní neeviduje žádné žádosti o pomoc s hospitalizací pacientů s těžkým průběhem nákazy. V předchozích týdnech nemocnice v kraji pečovaly o několik pacientů z jiných regionů, kde byla kapacita nemocnic kvůli rychlému růstu počtu nákaz vyčerpána.

"Myslím si, že už nové případné požadavky (na hospitalizaci pacientů z jiných krajů) akceptovat nebudeme, protože se nám samotným rezerva tenčí. Počet intenzivních covidových lůžek už je pouze řádově v jednotkách, takže i pro nás už to začíná být docela těžké," odpověděl dnes na dotaz ČTK Suchánek. Podle něj se ale kraj nechystá vyhlásit stav hromadného postižení osob. V úterý k tomu přistoupil Pardubický kraj.

V Olomouckém kraji je podle údajů ministerstva zdravotnictví aktuálně volných 45 z 228 lůžek na odděleních anesteziologie a resuscitace a jednotkách intenzivní péče. Z toho pouze osm je určeno pro pacienty s koronavirem a 37 pro ostatní pacienty. Standardních lůžek s kyslíkem mají nemocnice v kraji volných 480 z 1392. Na covid pozitivní pacienty nyní připadá 77 volných lůžek a na ostatní 403. Přístrojů pro umělou plicní ventilaci je nyní volných 57 ze 180. Volný je jeden ze dvou přístrojů ECMO, které zajišťují nejvážněji nemocným mimotělní okysličování krve.

Olomoucký kraj v současnosti neeviduje žádné žádosti o hospitalizaci pacientů s koronavirem z jiných krajů. "V posledních týdnech jsme vypomáhali krajům, které nás oslovily," podotkl Suchánek. Podle něj za poslední měsíc bylo takto do nemocnic v Olomouckém kraji průběžně převezeno do deseti pacientů. Šlo například o několik pacientů z Pardubického kraje, kde se nemocnice kvůli prudkému růstu hospitalizací dostaly do provozních problémů.

V Olomouckém kraji přibylo v úterý dalších 767 nákaz covidu-19, je to o 107 případů více než před týdnem. Epidemie v Olomouckém kraji začala v mezitýdenním srovnání stoupat od poloviny února, počty se až na výjimky zvyšují každý den.

Zdroj