Suchoj představí novou lehkou neviditelnou stíhačku. Video už je venku

2 měsíce starý 14

Na letišti Žukovskij u Moskvy, kde se MAKS koná, byl zachycen nový stroj přikrytý plachtami.

Nový suchoj byl vyvinut v rámci programu vývoje lehké taktické frontové stíhačky, což je v zemi oblíbená a úspěšná kategorie. Rostech uvedl, že na MAKS bude představeno „zcela nové vojenské letadlo“.

„Rusko je jednou z mála zemí na světě, které má úplnou kapacitu pro výrobu pokročilých leteckých systémů a je uznáváno, že udává trendy při tvorbě nových bojových letadel. Nový produkt specialistu z UAC by mohl vyvolat zájem nejen v naší zemi, ale i v dalších oblastech světa včetně těch, které s námi soupeří,“ dodal Rostech.

Nový stroj od kanceláře Suchoj

Foto: Ivan Novikov-Dvinsky, ČTK/AP

Agentura TASS už v květnu informovala, že „společnost Suchoj vyvíjí jednomotorové lehké taktické letadlo se vzletovou hmotností do 18 tun“. Měla by mít údajně rychlost dvakrát vyšší, než je rychlost zvuku, což je u podobných strojů neobvyklé, velké manévrovací schopnosti a zlepšené výkony při startu a přistání díky možnosti vychylování trysky motoru.

Firma při návrhu uplatnila své zkušenosti z vývoje prvního ruského bojového letounu páté generace Su-57. Ten je však dvoumotorový a relativně drahý. Proto byla vyvinuta i jednomotorová verze, která má také dvě svislé ocasní plochy sklopené ven.

Na export nebo jako doplněk Su-57?

Ruské aerokosmické síly si zatím objednaly 78 strojů Su-57, ale dodávky jsou pomalé a zatím bez nově vyvíjených motorů. Nový stroj by je mohl doplnit. I v USA nakonec výrazně omezili objednávky na dvoumotorové stroje F-22 Raptor ve prospěch novějších jednomotorových F-35 Lightning II.

Podle Samuela Bendetta z washingtonského Střediska pro novou americkou bezpečnost bude nový suchoj určený především na export do zemí, které si nemohou koupit americké stroje F-35, protože je tam USA neuvolní na export, nebo na ně nemají peníze. Video Rosteku ukazuje, jak se na prezentaci slétli piloti ze Spojených arabských emirátů, Indie, Vietnamu, Argentiny, ale i Číny.

Přetahování nové lehké stíhačky od kanceláře Suchoj

Foto: Ivan Novikov-Dvinsky, ČTK/AP

Je ovšem otázkou, zda na trhu uspěje, napsal časopis Forbes, protože většinu trhu obsadily už stroje F-35 a na trh přichází i jihokorejský KF-21 Boramae.

Čína zatím neprodala ani jediný kus svého jednoduššího jednomotorového stroje kategorie stealth J-31, který si nakonec pořídí čínské námořnictvo.

Zdroj