Šumava má schválenou novou podobu klidových území, turisté se dostanou na více míst

před 2 měsíce 54

 Pavel Švec

Mezi nově zpřístupněné oblasti budou patřit například Žďárské slatě, Polecký vrch zase nabídne poznávání jiné přírody - severské tajgy uprostřed Evropy. "Tato místa se zcela nově a poprvé otevřou návštěvníkům. Nově se turistům prakticky bez omezení otevře velké území mezi Kvildou a Strážným," uvedl ředitel Národního parku Šumava Pavel Hubený.

"V této části národního parku navrhujeme jen několik časově omezených maloplošných klidových území, aby turistický ruch neohrožoval třeba tok tetřívka. Po malou část roku se zde bude moci chodit jen po vyznačených cestách," dodal Hubený.

Klidová území mimo jiné regulují pohyb návštěvníků s ohledem na ochranu vzácných a citlivých druhů živočichů. Cílem je zajistit ochranu vývoje populací ohrožených vyhynutím v jejich přirozených biotopech, umožnit jejich nerušenou reprodukci, sběr potravy a zimování.

Klidové území je 135 ostrůvků území na ploše přibližně 3000 hektarů. "Společně se zonací a plánem péče se jedná o tři nejdůležitější dokumenty, podle kterých se řídí pravidla národního parku," řekl Dvořák.

Schvalování klidových území začalo v roce 2019. Proces zdržela koronavirová pandemie a také různé připomínky. Klidová území ve čtvrtek schválilo 32 ze 42 členů rady parku NP Šumava. Zatím není jasné, kdy se nová místa pro veřejnost otevřou. Termín se bude odvíjet od schválení ministerstvem.

Šumavský národní park vznikl v roce 1991 a rozkládá se na ploše více než 680 kilometrů čtverečních na území Jihočeského a Plzeňského kraje.

Video: Fotopast zachytila rysy na Šumavě (20. 2. 2017)

Přečtěte celý článek