Šumí Bečva do ztracena? Posudek očekávám v řádu týdnů, řekl státní zástupce

2 měsíce starý 12

Už několik měsíců policisté čekají na znalecký posudek v kauze zářijové otravy řeky Bečvy. Právě dokument, který vypracovává soudní znalec Jiří Klicpera, může vyšetřování ekologické havárie posunout z mrtvého bodu. „Očekávám, že v horizontu týdnů posudek k případu policie obdrží. Samozřejmě si přejeme, aby to dodal co nejrychleji. Nemáme žádný důvod to protahovat,“ uvedl pro Seznam Zprávy Jiří Sachr z okresního státního zastupitelství, které případ dozoruje.

Znalec Klicpera už dvakrát vyhotovení posudku odsunul. Neklapl prosincový, ani dodatečný únorový termín. „Nejvíc mě zdržuje koronavirus. Je složitější setkávání, všechno to leží takhle. Nezlobte se. Nemůžu poskytnout žádné nové informace. Je to stále ve stejné fázi vyšetřování. Mám teď jiné jednání, tak kdybyste mě omluvil,“ řekl Klicpera Seznam Zprávám.

Soudní znalec termíny odsouvat může. „Pokud zdůvodní, proč potřebuje delší dobu na zpracování posudku, je to jeho právo. Nejde o to, že by dostal všechny důkazy 20. září v den havárie a pak je vyhodnocoval. Je tam mnoho úkonů a spoustu z nich dělá i v průběhu tohoto roku. Vyhodnotí je a zapracovává do posudku. Na posudky stále čekáme, jinak se v případu neposuneme dál,“ potvrdil Sachr.

Při největší ekologické katastrofě za poslední dekádu uhynuly v řece Bečvě desítky tun ryb a dalších živočichů. Jedovaté kynaidy otrávily řeku na čtyřiceti kilometrech pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov.

Přestože ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) krátce po znečištění řeky avizoval, že najít viníka bude otázkou hodin, případ už se neposunul sedm měsíců.

Anketa

Věříte, že se ještě podaří odhalit viníka katastrofy?

Celkem hlasovali 4 čtenáři.

Vyšetřující orgány v čele s policií a Českou inspekcí životního prostředí čelí tvrdé kritice, že bezprostředně po havárii nezajistily potřebné vzorky pro odhalení pachatele. Nad postupy se podivoval například odborník na toxické látky v životním prostředí Ivan Holoubek. „Když k něčemu takovému dojde, musí se okamžitě odebrat vzorky na potenciálním zdroji znečištění. Jak se zdá, nic takového se tam bezprostředně po havárii nedělo. Ať se na mě nikdo nezlobí, to je totální diletantismus,“ řekl už dříve pro Seznam Zprávy.

Podle části místních rybářů i politické opozice stojí za únikem toxických látek valašskomeziříčská chemička Deza ze svěřenského fondu premiéra Babiše. Fabrika ovšem dlouhodobě jakýkoli podíl na havárii odmítá.

Také kvůli přetrvávajícím otazníkům usilují opoziční poslanci o vznik vyšetřovací komise. O jejím zřízení by Sněmovna měla na návrh lidovců rozhodovat ve středu odpoledne. „Chceme, aby bylo hlasování o zřízení vyšetřovací komise k ekologické havárii na řece Bečvě. Stále je to pro nás velmi důležité téma,“ řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Není však příliš pravděpodobné, že poslanci vznik komise schválí, a kdy se vůbec tento bod dostane na program schůze. Už jednou se proti němu postavili poslanci ANO, SPD a komunistů. „Zhatili to, prodlužovali rozpravu. Myslím, že pokud vůbec dojde na hlasování, stejně budou hlasovat proti zřízení komise,“ naznačila šéfka sněmovního výboru pro životní prostředí Dana Balcarová (Piráti).

Ministr Brabec už dříve namítl, že zřízení vyšetřovací komise nyní nedává smysl, když policie kauzu doposud neuzavřela.

Podle opozice vláda případ zahrává do ztracena. „Vnímám to hodně negativně. Sehrává v tom roli i fakt, že proces vyšetřování ekologických havárií je velmi špatně nastavený. U těch vodních se nezjistí viník až v sedmdesáti procentech případů. Mnohdy je známý, ale vina se mu stejně neprokáže,“ zdůraznila Balcarová.

Novela vodního zákona z dílny Ministerstva životního prostředí, která má problematické záležitosti napravit, je v meziresortním řízení. Není však jisté, jestli se Sněmovna do konce volebního období k jejímu projednání dostane.

Zdroj