Summit G7 se bude věnovat Ukrajině a klimatu, připojí se Zelenskyj

5 měsíce starý 33

foto Lídři zemí G7 a zástupci EU na summitu u německého Garmisch-Partenkirchenu, 26. června 2022.

Berlín - V bavorském alpském zámku Elmau dnes budou na summitu velkých světových ekonomik G7 představitelé Německa, Británie, Francie, Itálie, Japonska, Kanady a USA společně se zástupci Evropské unie jednat o situaci na Ukrajině. K jednání se digitálně připojí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, jehož země přes čtyři měsíce vzdoruje ozbrojené ruské invazi. Summit začal v neděli a skončí v úterý.

Téma ruské vojenské agrese druhý den summitu zahájí, státníci mu vyhradili celé dopoledne. Odpoledne budou země G7 hovořit o investicích do ochrany klimatu, energetiky a zdravotnictví a poté společně s generálním tajemníkem Antóniem Guterresem o světové potravinové bezpečnosti a genderové rovnosti.

Zatímco Guterres se podobně jako Zelenskyj připojí digitálně, do Elmau již v neděli přicestovali představitelé Indonésie, Indie, Jihoafrické republiky, Argentiny a Senegalu. Německý kancléř Olaf Scholz, který vrcholnou schůzku hostí, je pozval, aby summit demonstroval jednotu a odhodlanost demokratického světa.

Zdroj