Svaté Anně v Brně se ozvalo 20 nemocnic se zájmem o ivermektin

1 měsíc starý 7

foto Ilustrační foto - Zdravotnice ošetřují pacienta s nemocí covid-19 16. října 2020 na anesteziologicko-resuscitační klinice Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

Brno - Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně se k dnešnímu ránu ozvalo 20 nemocnic se zájmem o lék ivermektin, který nemocnice podává při léčení covidu-19. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Distributor by měl rozvoz zahájit odpoledne. Nemocnice obdržela 10.000 balení ivermektinu, podle Lipovské jedná o další dodávce léku.

Zájem o lék projevily nemocnice z celé republiky. "Nebudou si pro něj jezdit, ale bude oficiální distributor, který lék rozveze po celé České republice," uvedla Lipovská.

Personál už lék podává pacientům s covidem, které hospitalizuje. Nemocnice používá lék od loňského listopadu, kdy ho dala zhruba 30 pacientům. Jejich stav se podle Lipovské používáním ivermektinu ve spojení s další léčbou zlepšil.

Ivermektin je přípravek proti parazitům, používá se převážně u zvířat. Lék v ČR nebyl registrovaný. V minulosti vhodnost jeho podání zpochybnil například ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová uvedla, že většina studií k léku není úplná. Nakonec ale SÚKL a ministerstvo zdravotnictví povolily svatoanenské nemocnici možnost lék distribuovat.

V únoru ministerstvo povolilo použití léku bamlanivimab od firmy Eli Lilly. Minulý týden jej zdravotníci podali prvním pacientům. Česká republika objednala dalších 2500 dávek.

Zdroj