Svátek v Barmě klid nepřinesl. Vojáci zabili při demonstracích 50 lidí

4 měsíce starý 12

Barmánci znovu vyšli do ulic, zatímco junta, která se k moci dostala 1. února převratem, slavila Den ozbrojených sil. Protesty trvají od února a podle Asociace na pomoc politickým vězňům při nich přišlo dosud o život přes 320 lidí. Za poslední den zabily ozbrojené síly padesát lidí, uvádějí místní média.

Zpravodajský portál Myanmar Now uvedl, že nejvíce lidí, celkem třináct, zemřelo ve druhém největším městě země Mandalaj, devět v nedaleké oblasti Sagaing a sedm v největším městě Yankoun. Už dříve místní média informovala, že mezi více než třemi stovkami obětí je i třináctiletá dívka a sedmiletý chlapec. „Dnešek je pro ozbrojené síly hanbou,“ uvedl pro portál mluvčí skupiny sesazených zákonodárců dr. Sasa. „Vojenští generálové slaví Den ozbrojených sil poté, co právě zabili více než 300 nevinných civilistů,“ dodal.

Junta avizovala, že je připravena proti novým protestům zasáhnout, když v pátek státní televize vyzvala mladé lidi, aby se nevystavovali riziku, že budou při střelbě zasaženi do hlavy nebo do zad.

Vůdce barmské vojenské vlády generál Min Aun Hlain využil oslavy Dne ozbrojených sil, aby se pokusil ospravedlnit převrat, při němž armáda začátkem února svrhla zvolenou vládu Do Aun Schan Su Ťij. V celé zemi se proti vojenskému převratu sešly demonstrace, které se na několika místech pokusili vojáci a policie rozehnat násilím. Podle dosud neověřených zpráv na sociálních sítích bylo ráno zastřeleno několik demonstrantů, uvedla agentura AP.

Min Aun Hlain se v projevu před tisíci vojáky během vojenské přehlídky v hlavním městě Neipyijto, který živě přenášela barmská televize, přímo nevyjádřil k neustávajícím celonárodním protestům. Řekl jen, že „terorismus, který by mohl poškodit klid a sociální stabilitu státu, je nepřijatelný“.

Ve svém dlouhém projevu Min Aun Hlain obvinil vládu Su Ťij, že neprověřila nepravosti v posledních volbách, a zopakoval, že jeho vláda uspořádá svobodné a spravedlivé volby, po kterých předá moc. Žádné podrobnosti ale neposkytl. Vůdce barmské vojenské vlády v živě vysílaném projevu prohlásil, že je armáda připravena „spojit se s celým národem na ochranu demokracie“. „Násilnosti, které ohrožují stabilitu a bezpečnost a jsou vyvolávány k vynucení požadavků, jsou nepřijatelné,“ řekl.

Armáda tvrdí, že volby z loňského listopadu, které s převahou vyhrála Národní liga pro demokracii (NLD) Do Aun Schan Su Ťij, byly zfalšované. Junta Su Ťij zadržela v den převratu a obvinila ji z drobných přečinů, zatímco prověřuje obvinění z korupce proti ní. Tato obvinění ale její stoupenci odmítají jako politicky motivovaná.

Protesty byly svolány v řadě měst. Demonstranti dnešní svátek označují jeho původním názvem - Den odporu, protože se slaví na počest začátku povstání proti japonské okupaci za druhé světové války. Organizátoři protestů slíbili, že dnešní demonstrace budou ještě větší a mohutnější, navzdory zákrokům barmských bezpečnostních sil a rostoucímu počtu obětí.

Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) bylo v Barmě potvrzeno 328 obětí z řad protestujících. Tento počet zahrnuje pouze potvrzené případy a skutečný počet „je pravděpodobně mnohem vyšší“, dodala AAPP. V pátek bylo podle jejích údajů zabito osm lidí.

Barmská státní televize MRTV v pátek večer odvysílala varování, aby se mladí lidé, kteří jsou hlavní hnací silou protestů, poučili z počtu zabitých a nevystavovali se nebezpečí, že budou střeleni do hlavy nebo do zad. Varování je vnímáno jako přímá hrozba, protože značný počet zabitých protestujících zemřel po střele do hlavy.

Zdroj