Svazáci z padesátých let. Premiér Fiala zkritizoval chování opozičních politiků

5 měsíce starý 42

Premiér Petr Fiala (ODS) ostře odsoudil chování opozice, která se v úterý pokusila odvolat šéfku sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09). Podle ministerského předsedy šlo jen o zástupný útok a pokus vymezit se proti jeho kabinetu. Opoziční politiky pak přirovnal ke svazákům z padesátých let. 

„Včerejší návrh na odvolání Markéty Pekarové Adamové byl jen zástupný útok a pokus opozice o vymezení se proti současné vládě a argumentačně připomínal svazáky z 50. let,“ napsal ve středu ráno premiér na sociálních sítích.

Dále čtěte

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (Pavel Šmejkal, FORUM 24)

Poslanci neodvolali Markétu Pekarovou Adamovou z funkce předsedkyně sněmovny

číst článek »

„Markéta se v roli předsedkyně upřímně snaží o hledání shody a vytváření kompromisu mezi politickými stranami. I když to nemá vůbec snadné, je dobrou předsedkyní sněmovny a má podporu všech stran vládní koalice,“ dodal premiér Fiala.

Úterní pokus hnutí ANO a SPD o odvolání předsedkyně poslanecké sněmovny Pekarové Adamové bylo nakonec neúspěšné. Výsledek hlasování se vzhledem k rozložení sil v dolní komoře předem očekával. Opozice vytýkala šéfce sněmovny způsob řízení schůzí dolní komory. Pekarová Adamová označila důvody za liché. Fiala už v úterý prohlásil, že útok opozice na předsedkyni sněmovny je bezdůvodný a zástupný.

Pro konec Pekarové Adamové v čele dolní komory hlasovalo 72 opozičních poslanců. Potřeba bylo nejméně 85 hlasů. Proti návrhu na odvolání předsedkyně se vyslovilo 97 koaličních zákonodárců. Sněmovna před tím odmítla návrh zpravodaje Radka Vondráčka (ANO), aby poslanci rozhodovali tajně.

Kázeň a dodržování pravidel

Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová vinila Pekarovou Adamovou z naprosté absence pokory ke Sněmovně, opozici i obyvatelům, i když o ní mluvila v projevu po svém zvolení předsedkyní. „Pokora a nadstranickost zůstala zapomenuta,“ řekla Schillerová. Pekarová Adamová má podle ní velkou odpovědnost za mnohdy vyhrocenou atmosféru mezi koalicí a opozicí.

Pekarová Adamová se vůči výtkám ohradila. Vzkázala, že když řídí schůze, vede ke kázni a k dodržování pravidel kteréhokoli z poslanců bez rozdílu. Předsedkyně dolní komory také míní, že některá její vyjádření jsou překrucovaná. Připustila však, že jako každý člověk není bezchybná.

Premiér Fiala se předsedkyně zastal slovy, že zvládá funkci výborně, nedopouští se žádných excesů a pracuje naprosto profesionálně. Je podle ministerského předsedy kompetentní političkou a důstojně reprezentuje Parlament i celou zemi. „Má mou podporu i podporu všech stran naší koalice,“ vzkázal.

Rozhodnutí většiny

Opozici vadil zejména postup Pekarové Adamové při sněmovním schvalování zkrácení červnové valorizace důchodů. Při řízení schůze provázené rozsáhlými obstrukcemi stranila podle opozičních zástupců v některých případech vládnímu táboru. Pod návrh na odvolání předsedkyně sesbírali dostatečný počet poslaneckých podpisů, a to 82.

Dále čtěte

()

Kupte si naši novou tašku! Bez Babiše a Okamury bude nejlíp

číst článek »

„Umožnila jste, aby opozice byla absolutně zkrácena na svých právech,“ komentovala tehdejší události Schillerová. Okamura mluvil o údajném omezování demokracie. Pekarová Adamová argumentovala, že opoziční obstrukce se nesmějí změnit v destrukci. Marek Benda (ODS) pak upozornil na to, že všechna tehdejší rozhodnutí byla rozhodnutími celé sněmovny, její většiny. Bouchání do lavic z koaličních řad pak vyvolala slova Milana Brázdila (ANO), který předsedkyni označil za zlého člověka. Poslanci ODS Bohuslav Svoboda a Pavel Žáček vyzvali Brázdila k omluvě. Z pozice místopředsedy frakce ANO pak zazněla od Aleše Juchelky.

Ze členů vedení sněmovny naposledy čelil návrhu na odvolání Okamura, a to v minulém volebním období, kdy byl místopředsedou. Předseda SPD tehdy čelil kritice kvůli svým výrokům o koncentračním táboře pro Romy v letech u Písku. Dolní komora ho z funkce místopředsedy sněmovny v březnu 2018 neodvolala, když neschválila návrh programu příslušné mimořádné schůze.

Zdroj