Téma hemoroidů se v běžné konverzaci nevyskytuje, přitom podle statistik jimi může trpět každý druhý. Častěji problémy provází muže než ženy. Co to ale hemoroid vlastně je?
O hemoroidech nemusíte vědět
Ve spojitosti s hemoroidy se lidem nejčastěji vybaví nepříjemný pocit, svědění, bolest až krvácení v oblasti konečníku. Tyto žilní či cévní pleteně, které se nachází ve spodní oblasti konečníku a okolí řitního otvoru, jsou však přirozenou součástí lidského těla, připomíná web Lékarna.cz. V případě, že je vše v pořádku, o nich člověk ani neví.
ČTĚTE TAKÉ: Supermodelka 80. let odhalila rakovinu kůže náhodou. Ukázala fotky po vyoperování nádoru
V opačném případě dochází k hemoroidálnímu onemocnění. Pleteně jsou citlivé a namáhané. V důsledku špatné životosprávy a životního stylu může dojít k tvorbě žilních uzlíků a k městnání krve. Právě v tento moment mohou lidé pociťovat nepříjemné pálení, bolest, zánět, otok či krvácení.
Je také potřeba rozlišovat hemoroidy na dva typy: vnitřní a vnější. Vnitřní, jak název napovídá, jsou uvnitř konečníku a nemusí se nutně projevovat. V případě, že se však na toaletním papíře či ve stolici objeví krev, je třeba zpozornět. Nemusí se jednat pouze o problém související s hemoroidy, ale i o příznaky nádoru tlustého střeva či jiných onemocnění. Vždy je proto vhodné vyhledat lékaře.
Vnější se objevují v okolí konečníku a projevují se nejčastěji pálením, bolestí či svěděním, zpravidla navíc nekrvácejí. Mnohdy se samovolně vstřebají a zmizí.
Jak k onemocnění dochází?
Přesná příčina hemoroidálního onemocnění sice zůstává lékařům neznámá, mezi takzvané spouštěče a rizikové faktory se však řadí zejména sedavý způsob života s nedostatkem pohybu, nedostatečný pitný režim, nevhodné návyky na toaletě, poruchy vyprazdňování, nadváha či nesprávná životospráva, uvádí web Sedím v klidu.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Místo krásy se ženy dočkaly bolesti, otoků a krvácení. Pražská klinika pochybení odmítá
Roli může hrát i dědičnost nebo ochabující svalstvo dna pánevního ve zralejším věku. Problémy mnohdy provází i ženy v těhotenství nebo po porodu.
Příznaky
Mezi nejčastější příznaky patří:
- svědění v oblasti konečníku
- pálení
- bolest
- zánět
- hlenovitý výtok z konečníku
- jasně červená krev na toaletním papíře či ve stolici
Léčba
Vzhledem k citlivosti tématu se lidé snaží zbavit hemoroidního onemocnění svépomocí doma. V případě mírných až středních projevů je možné se řídit i osvědčenými babskými radami a doporučeními.
- 1. Sedací koupele s dubovou kůrou (heřmánkem a epsomskou solí)
Jedná se o typickou babskou radu na hemoroidy, u níž i odborníci potvrzují, že skutečně funguje. Dubová kůra má jedinečné stahovací účinky a koupel v teplé vodě pomáhá uvolnit střeva, čímž zlepší průchod stolice a sníží nepříjemné tlaky spojené s hemoroidy. Pomoci může také přidat heřmánek nebo hrst epsomské soli. Ta obsahuje hořčík, který v těle působí protizánětlivě a také sírany, jež mají detoxikační účinky.
- 2. Změňte stravovací návyky
Jednoduchá změna životního stylu může pomoci zmírnit příznaky onemocnění již během dvou až sedmi dnů, připomíná web Herbatica.cz. Do stravy přidejte vlákninu, která pomáhá změkčit stolici, čímž usnadňuje její průchod střevy. Docílit toho lze pomocí volně prodejných doplňků stravy a potravin, jako je ovoce, zelenina, obiloviny, luštěniny či ořechy. Pomoci mohou také probiotika a prebiotika.
Naopak se vyhýbejte kořeněným a pikantním jídlům, pokrmům založeným na živočišných tucích či těm s vysokým podílem jednoduchých cukrů. Ty zhoršují dráždění konečníku.
- 3. Dbejte na důslednou hygienu
Hygiena v oblasti konečníku je důležitá v případě prevence i zmírnění příznaků. Po každé stolici byste měli omýt konečník vlažnou vodou a jemně, avšak důkladně, jej osušit. Pokud vám to okolnosti nedovolují, nahraďte běžný toaletní papír za vlhčený. Neměl by však obsahovat parfemace ani jiné dráždivé složky, které by mohly průběh onemocnění zhoršit, varuje web Sedět v klidu.
Lidé by také častěji měli měnit spodní prádlo a nosit vzdušné oblečení z přírodních materiálů. Případné zapaření by mohlo výrazně prodloužit samotnou léčbu. Dbejte také na pravidelnou stolici a nezadržujte ji. Při zácpě nepoužívejte umělá projímadla, jejich dlouhodobé užívání může poškodit vyprazdňovací návyk.
- 4. Nezapomínejte na pohyb
Pravidelné fyzické aktivity jsou ideální zejména jako prevence vzniku a návratu hemoroidů. Lidé si zlepší trávení, podpoří správnou funkci střev a předchází zácpě. Postačí krátká procházka, plavání, či jóga. Naopak jízda na kole nemusí být v případě onemocnění zrovna příjemná.
ČTĚTE TAKÉ: Hygiena pochybila. Neočkované děti nebudou z výuky vylučovány, ujistila Svrčinová
Mnohdy se také doporučují cviky na zpevnění pánevního dna či k procvičení svěrače. Ideálně byste měli zopakovat dvacet až třicet stahů a uvolnění, přičemž jeden stah by měl trvat dvě až tři vteřiny.
- 5. Pomoci mohou lokální prostředky
Masti, čípky, krémy či ubrousky. Všechny tyto prostředky obvykle obsahují glycerol a další léčivé přísady, které urychlují hojení hemoroidů. Mnohdy v nich bývá lidokain nebo jiné znecitlivující složky, které se postarají o rychlou a zároveň poměrně dlouhodobou úlevu od nepříjemných jevů.
Mezi další vhodné látky již babičky zařazovaly jitrocel – masti mají významné hojivé účinky. Po léčbě hemoroidů je vhodné užívat ho ve formě doplňku stravy. Dále vilín, jenž snižuje bolesti, svědění, působí protizánětlivě a díky svým stahujícím účinkům zmírňuje krvácení. Pomoci může i aloe vera, která působí hojivě a urychluje léčbu. Nutné je však aplikovat čistý gel bez dalších přísad.
Pokud se u člověka hemoroidy objevují opakovaně, je vhodné zvážit užívání léků nebo doplňků stravy na posílení žilních stěn.
Navzdory výše uvedeným radám, ve chvíli, kdy vás hemoroidy trápí delší dobu a příznaky se nelepší či dokonce horší, neváhejte s návštěvou lékaře. Odborník může jako jediný určit vhodnou léčbu a vyloučit jiné, i mnohem závažnější onemocnění.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Výskyt zvláštních nemocí souvisí s migrací, tvrdí lékařka. EU vyčetla podceněné testování