Švédský Northvolt postaví v Německu gigatovárnu na baterie pro elektromobily

6 měsíce starý 18

Švédská společnost Northvolt investuje několik miliard eur do výstavby gigatovárny na výrobu baterií pro elektromobily v německém městě Heide. Závod má být schopen ročně vyrobit baterie zhruba pro jeden milion elektromobilů. Firma to v pátek oznámila společně s německou vládou. Celková výše investice nebyla zveřejněna, uvedla agentura Reuters.

Foto: Helena Soderpalm, Reuters

Pobočka Northvoltu ve švédském městě Vasteras

Článek

Spolková vláda a země Šlesvicko-Holštýnsko, ve které se bude závod nacházet, poskytnou firmě dotace na projekt. Ty bude muset schválit Evropská komise (EK). Pokud se tak stane, budou to první dotace poskytnuté Německem v rámci dočasného a krizového rámce Evropské unie vytvořeného na podporu ekologických průmyslových projektů v době, kdy se EU snaží poskytnout konkurenční nabídku k dotacím poskytovaným Spojenými státy.

Investice vytvoří přímo v závodě 3000 pracovních míst. Další tisíce míst vzniknou v okolním průmyslu a v sektoru služeb. Výstavba závodu by mohla začít letos a výroba v roce 2026.

Agentura Reuters s odvoláním na své zdroje uvedla, že objem investice by se měl pohybovat od tří do pěti miliard eur (70,9 až 118,1 miliardy Kč). Státní podpora by pak mohla činit 400 milionů až 650 milionů eur. Podle německého ministerstva hospodářství o výši státní pomoci nebylo ještě rozhodnuto a pravděpodobně bude tvořena různými nástroji.

Kolem gigafactory v Líních krouží ještě další investoři

Ekonomika

Northvolt, mezi jehož zákazníky patří německé automobilky Volkswagen a BMW, podepsal s vládou Šlesvicka-Holštýnska předběžnou smlouvu o výstavbě závodu na baterie v tomto regionu loni v březnu. Později firma uvedla, že vzhledem k výhodnějším dotacím a nižším nákladům na energii může upřednostnit expanzi v USA před Evropou. Mluvčí firmy nyní uvedl, že jednou z možností je zřízení dvou závodů současně.

Švédský výrobce baterií je zatím nejdále mezi několika málo evropskými hráči, kteří chtějí rozvinout místní bateriový průmysl. Velkou část plánované kapacity výroby baterií v Evropě zatím plánují asijští hráči. Ve čtvrtek thajská firma ProLogium oznámila, že svou první zahraniční továrnu na baterie postaví ve Francii.

Švédsko za dva roky otevře první silnici s dobíjením za jízdy

AutoMoto

Výběr článků

Uzavřená D2:

Dálnici D2 na 50. km ve směru na Slovensko uzavřela nehoda zřejmě tří kamionů. Z dálnice se sjíždí už na exitu 41 Podivín. Jedno lehké zranění.

Do Turecka se po šoku vrací naděje

Sedmadvacetiletý Burak Aydin si chvíle, kdy před třemi měsíci otřáslo jižními provin­ciemi Turecka nejsilnější zemětřesení od roku 1939, vybavuje docela...

Načítám

Zdroj