Švédský premiér: Prioritou bude dál Ukrajina i energetická krize

4 měsíce starý 21

foto Švédský předseda vlády Ulf Kristersson ve Štrasburku 17. ledna 2023.

Štrasburk - Švédský premiér Ulf Kristersson dnes europoslancům na jejich plenárním zasedání ve Štrasburku představil plány předsednictví své země v Radě EU, prioritou podle něj dál bude zejména podpora Ukrajiny a řešení energetické krize. Dalšími úkoly podle šéfa švédské vlády budou také dohled nad dodržováním vlády práva v unijních zemích, opatření pro boj se změnami klimatu nebo posilování konkurenceschopnosti. Kristersson během svého projevu pochválil Česko za vynikající práci, kterou jako předsednická země zvládlo za předchozích šest měsíců.

"Chceme zelenější, bezpečnější, svobodnější Evropu," shrnul hlavní témata tohoto pololetí švédský premiér. "Žijeme ale v obtížné době, v Evropě zuří válka," dodal s tím, že právě v důsledku ruské invaze na Ukrajinu se musí EU vyrovnat s ekonomickými problémy a energetickou krizí.

"Není nic důležitějšího než boj za demokracii... Režim Vladimira Putina ale podcenil nejen Ukrajinu, ale i celou Evropskou unii," řekl Kristersson za potlesku europoslanců. Sedmadvacítka se podle něj musí zaměřit nejen na aktuální podporu ukrajinské vlády a armády, ale také na budoucí rekonstrukci země. Pomoci by v tom měly i peníze, které Brusel v rámci sankcí zablokoval ruským občanům a firmám figurujícím na sankčních seznamech. "Zmrazený ruský majetek musí být součástí řešení... je třeba ty peníze využít na to, abychom zaplatili alespoň část škod," popsal svou představu premiér.

Švédsko převzalo předsednickou roli od Česka začátkem měsíce, ve vedení Rady EU bude do konce června, pak jej nahradí Španělsko.

Kristersson stojí v čele švédské vlády teprve dva a půl měsíce. Jeho menšinový pravicový kabinet se opírá také o hlasy euroskeptické a protiimigrační strany Švédští demokraté, proto se čeká na to, jak se předsednictví popasuje s dlouhodobými snahami EU o reformu migračních a azylových pravidel. Švédský premiér se o tomto tématu před poslanci zmínil jen několika slovy.

Zdroj