Svoboda nesmí být vyzbrojena hůře než tyranie, řekl Norům Volodymyr Zelenskyj

4 měsíce starý 27

Norský systém NASAMS funguje za jakéhokoliv počasí | FOTO: Soldatnytt from Oslo, Norway - Øvelse Seapie, wikimedia, CC BY 2.0

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém projevu v norském parlamentu prohlásil, že Ukrajina potřebuje protilodní zbraně a protiletadlové systémy, prostředky k ničení obrněné techniky a dělostřelecké systémy, aby odrazila ruskou agresi. Norsko vyzval, aby Ukrajině poskytlo protilodní zbraně a systémy NASAMS.

V projevu prezident Zelenskyj vyjádřil vděčnost Norsku za již poskytnutou podporu Ukrajině, hlavně za dodávky zbraní. „Učinili jste historické kroky tím, že jste nám poskytli, co jsme potřebovali v boji za svobodu a proti tyranii. Ale válka trvá. Rusko přesouvá nové síly do naší země, aby nás i nadále ničilo, aby zabíjelo Ukrajince. Musíme udělat víc, abychom zastavili válku,“ zdůraznil.

Dále čtěte

(Týdeník FORUM)

Válka dopadá tvrdě na nezávislá média: Trh s inzercí se propadl a FORUM 24 prosí své čtenáře o pomoc

číst článek »

V projevu zdůraznil i fakt, že v této chvíli jsou hlavní zbraně. „Svoboda nesmí být vyzbrojena hůře než tyranie. Budu velmi konkrétní: ztrácíme lidi, města, ta se rozpadají. Proto chci jasně pojmenovat, co potřebujeme,“ pronesl Volodymyr Zelenskyj.  Ukrajina by nejvíce v tuto chvíli uvítala protilodní zbraně, rakety Harpoon a také protiletadlové systémy NASAMS.  Kromě toho podle něj Ukrajina také stále potřebuje prostředky k ničení obrněných vozidel a dělostřeleckých systémů. „Všechny zbraně, kterými nám můžete pomoci, budou použity pouze k ochraně naší svobody a vaší svobody, bezpečnosti,“ dodal.

NASAMS je speciální norský raketomet středního doletu. Hlavním účelem je zničení nepřátelských vzdušných objektů ve středních a malých výškách, a to za jakýchkoli meteorologických podmínek. Norská vláda předala Ukrajině novou dodávku zbraní, další dva tisíce granátometů M72.

Zdroj