‚Svobodu. Ne koronavirové diktatuře.‘ V Berlíně i přes zákaz demonstrovali odpůrci opatření

1 měsíc starý 9

Stovky lidí se v neděli vzepřely úřednímu zákazu a zamířily do ulic Berlína, aby vyjádřily nespokojenost s protikoronavirovými opatřeními německé vlády. Na některých místech se demonstranti střetli s policisty, napsala agentura AP.

Berlín 19:42 1. srpna 2021

Stovky lidí se v neděli vzepřely úřednímu zákazu a zamířily do ulic Berlína, aby vyjádřily nespokojenost s protikoronavirovými opatřeními německé vlády | Foto: Christian Mang | Zdroj: Reuters

Německé úřady v pátek zakázaly konání 13 demonstrací, které organizátoři svolali na tento víkend. Na jednu z akcí se podle organizátorů předem zaregistrovalo 22 500 lidí, další pochod chystaný na neděli měl přitáhnout 3500 osob.

Úřady zákaz zdůvodnily tím, že na podobných akcích je vysoké riziko nákazy koronavirem i proto, že jejich účastníci zpravidla nenosí roušky a nedodržují ani další opatření.

Police in Berlin, Germany try to physically prevent people from marching together at the anti-lockdown protest.

Berlin court prior to the protest banned anti-lockdown protests amid ‘fears of a rise in coronavirus infections sparked by the delta variant.’ pic.twitter.com/e7dbtCYw64

— Marie Oakes (@TheMarieOakes) August 1, 2021

Část demonstrantů ale zákazu neuposlechla a začala se od nedělního dopoledne shromažďovat na různých místech metropole. Někteří z demonstrantů nesli transparenty s nápisy „Svobodu“ a „Ne koronavirové diktatuře“.

Berlínská policie ve městě rozmístila více než 2000 svých příslušníků. Odpoledne se začaly davy nespokojenců zvětšovat. Někteří napadli policisty, kteří se snažili změnit směr jejich pochodu, uvedla policie na twitteru.

„Pokusili se prorazit policejní kordon. Policisté proti nim museli použít slzný plyn, obušky a fyzickou sílu,“ konstatovala policie na twitteru. Několik osob bylo podle ní při protestech, které se konaly kromě jiného ve čtvrti Charlottenburg a v okolí parku Tiergarten, zatčeno.

Německo řadu opatření určených k zamezení šíření koronaviru v květnu uvolnilo. U mnoha aktivit, včetně návštěvy vnitřních prostor restaurací či pobytu hotelu, je však zapotřebí předložit potvrzení, že je dotyčný plně naočkován nebo se v nedávné době zotavil z covidu anebo má negativní výsledek testu na koronavirus.

Nach 3 Lautsprecherdurchsagen löst sich die Personenansammlung am #GroßenStern auf. Unsere Einsatzkräfte sprechen auch gezielt Menschen dort an und fordern sie auf, den Bereich zu verlassen. Für Platzverweise werden Personalien aufgenommen.
#b0108

15:18 – 01. 08. 2021

26 396

Podobné protesty jako v Berlíně jsou v poslední době k vidění i v jiných evropských zemích. V sobotu se v Paříži a řadě dalších francouzských měst konaly demonstrace odpůrců takzvaných covidových pasů, jimiž se bude od 9. srpna nutné prokázat před vstupem na většinu veřejných míst.

Podle ministerstva vnitra vyšlo do ulic přes 200 000 lidí, což je více než předchozí dvě protestní soboty. V Paříži se část demonstrantů střetla s policií. V italských městech minulý víkend demonstrovalo na 80 000 lidí.

In der #CityWest versuchen noch immer größere Personengruppen an mehreren Orten, sich zu versammeln und auch in Bewegung zu setzen. Unsere Absperrungen werden ignoriert, teilweise überrannt und Einsatzkräfte angegriffen.
Personen werden festgenommen.
#b0108

13:39 – 01. 08. 2021

81 926

ČTK

Zdroj