Svrčinová potvrdila nabídku ministra na funkci hlavní hygieničky

1 měsíc starý 8

foto Ilustrační foto - Ředitelka moravskoslezské krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová (na snímku z 23. července 2020).

Ostrava - Ředitelka moravskoslezské krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová dostala nabídku stát se hlavní hygieničku ČR. Dnes to potvrdila v rozhovoru pro České televizi (ČT). Sedmapadesátiletá Svrčinová se už setkala s ministrem zdravotnictvím Janem Blatným (za ANO), výsledek schůzky ale nechtěla komentovat. Blatný po středečním jednání vlády uvedl, že uvažuje o výměně dosavadní hlavní hygieničky Jarmily Rážové.

"Byla jsem oslovena panem ministrem, setkali jsme se spolu. Ale výsledek té naší domluvy bych nechala na panu ministrovi, aby ho zveřejnil on," řekla dnes Svrčinová. Dodala, že o místo hlavní hygieničky se ucházela už v minulosti. Kvůli novému služebnímu zákonu ji ale nebyla jako dostatečná kvalifikace uznána předchozí práce pro Evropskou komisi, kde dělala audity pro kontrolní systémy bezpečnosti potravin.

Premiér Andrej Babiš (ANO) neděli v CNN Prima News uvedl, že Blatný nemá v okolí dost dobrých úředníků. Na ministerstvu je podle premiéra řada lidí, kteří jsou nekompetentní, Blatný by měl ministerstvo posílit. "Kde je hlavní hygienička?" řekl mimo jiné Babiš.

Hlavní hygienička je zároveň náměstkyní ministra zdravotnictví. Rážovou do funkce jmenovala vláda koncem loňského června. Funkcí byla už před tím pověřena po březnovém odvolání Evy Gottvaldové, která podle kabinetu svou práci v počínající epidemii nezvládla.

Hygienici jsou v době epidemie koronaviru zásadní složkou správy. Krajské hygienické stanice mají na starosti místní opatření, jejich pracovníci vedou s nakaženými rozhovory a v takzvaném epidemiologickém šetření dohledávají jejich kontakty a místo nákazy.

Zdroj