Švýcarský obchod se sportovním vybavením nebude půjčovat sáňky Židům. Případem se zabývá policie

před 2 měsíce 87

Švýcarská půjčovna sportovního vybavení na hoře Pischa nad známým alpským letoviskem Davos se rozhodla, že nebude půjčovat lyže a sáňky židovským zákazníkům. Krok obchodu teď kritizuje Svaz židovských obcí ve Švýcarsku, který mluví o antisemitismu.

Davos 23:56 13. února 2024

Sáňkování v Krkonoších (ilustrační snímek)

Sáňkování v Krkonoších (ilustrační snímek) | Foto: Jan Rosenauer | Zdroj: Český rozhlas

Důvodem je podle půjčovny „série velmi otravných incidentů“, včetně případu ukradených sáněk. Obchod s vybavením podle deníku Basler Zeitung tvrdí, že už v minulosti měl pravidelně problémy s židovskými klienty.

Jeden z největších sponzorů Harvardu už školu nebude financovat. Vadí mu protiizraelské protesty

Číst článek

Podle majitelů firmy nejsou výjimkou návštěvníci, kteří si chtějí v teniskách půjčit sáňky a potom je nechají stát na sjezdovce. Další zase údajně bezdůvodně volají horskou službu. Podnik proto vyvěsil plakát v hebrejštině, na kterém stálo, že nebude „židovským bratrům“ půjčovat sáňky, lyže nebo sněžnice.

Na plakát původně upozornil curyšský radní Jehuda Spielman na sociální síti X a případu se ujala policie v kantonu Graubünden, v němž Davos leží, kvůli podezření z diskriminace a vyzývání k nenávisti.

Kritika půjčovny sáněk je hlasitá, připojil se k ní třeba předseda Svazu židovských obcí ve Švýcarsku Jonathan Kreutner, který plakát označil za novou úroveň troufalosti. Podle něj je to jednoznačně diskriminace, projev antisemitismu a kolektivního postihu lidí na základě jejich původu. Markus Berger mluvčí švýcarské agentury pro cestovní ruch uvedl, že jsou podobné výzvy směřované židům necitlivé.

Vzestup antisemitismu

Jestli jde o antisemitismus, musí prověřit úřady. Agentura AP ale připomíná, že antisemitismus je na vzestupu v mnoha částech Evropy a nejen tam je to v souvislosti s izraelskou invazí do Pásma Gazy.

Francie čelí rekordnímu počtu protižidovských činů. Za poslední rok se zvýšil čtyřnásobně

Číst článek

Na rostoucí antisemitismus v Evropě upozornila i agentura Evropské unie pro základní práva. Její šéf, Michael O´Flaherty, uvedl, že je antisemitismus hluboce zakořeněn v evropské společnosti. Jenom třetina populace Evropské unie to navíc vnímá jako problém.

Podle studie z roku 2020 vytvořené odborníky z curyšské univerzity se s projevy antisemitismu setkala asi polovina švýcarských Židů. Překvapivě často mají co dělat právě s horskými středisky.

Deník Basler Zeitung připomíná, že loni v létě davoská turistická agentura zastavila projekt ve spolupráci se Svazem židovských obcí, který měl prohloubit porozumění mezi obyvateli horského letoviska a jeho židovskými návštěvníky.

Šéf turistické agentury uvedl, že někteří židovští návštěvníci nerespektují místní zvyklosti, odhazují odpadky, nedopalky od cigaret, nedodržují zákazy vjezdu nebo chodí po neposekaných loukách.

V roce 2017 zase hotel ve švýcarském letovisku Arosa vyvěsil plakát adresovaným židovským hostům. Návštěvníky vyzýval, aby se před použitím bazénu osprchovali. To tehdy zkritizovalo i izraelské ministerstvo zahraničí.

Ondřej Himmer, hof

Přečtěte celý článek