Švýcarský soud se blíží. Putin už možná nebude neviditelný boháč

3 týdny starý 19

Ve světle válečných zločinů, které dennodenně páchají ruská vojska na Ukrajině, se to zdá být skoro nepodstatná otázka. Jaké jmění má ruský prezident Vladimir Putin a jak ho před světem ukrývá? Tato záhada se vynořuje dlouho, objevovala se už v časech, kdy si spousta lidí ještě naivně myslela, že ruský prezident je vcelku rozumný politik v čele velké a složité země, kde korupce patří k tradičním nešvarům. Z tohoto omylu byli mnozí z nich fatálně vyvedeni před rokem, kdy Rusové zahájili svou zločinnou válku.

Již 8. března začne před curyšským soudem proces se čtyřmi bankéři, které prokuratura obvinila z nedbalosti a porušení pravidel proti praní špinavých peněz. Žalobci doufají, že vyšetřování představitelů Gazprombanky může vrhnout světlo na záhadný majetek ruského diktátora.

Dále čtěte

Marek Wollner (Pavel Hofman / FORUM 24)

Už vám chyběl Marek Wollner? Předplaťte si Týdeník FORUM!

číst článek »

Podle oficiální verze Kremlu je ruský prezident skromný muž. Jako prezident obrovské země si vydělává vcelku střízlivý plat kolem 250 000 korun měsíčně. Vlastní tři auta a bydlí ve dvousetmetrovém bytě. Ani západní rozvědky se na stopu Putinova neviditelného jmění nikdy nedostaly, přestože mají přístup ke všem finančním transakcím v západních bankách. Putinovo jméno totiž na žádných dokumentech nefiguruje. Jenže podle mnoha odborníků a analytiků patří ruský prezident k nejbohatším lidem planety, objevují se i úvahy, že je možná vůbec tím nejbohatším. Podezřelé obchody se počítají v bilionech dolarů a jsou spojovány s lidmi, s nimiž má ruský diktátor těsné pouto. Oficiální představitelé Kremlu to označují za lživou západní propagandu.

Finančník Bill Browder v roce 2017 před americkým senátním výborem vypověděl, že Putin začal hromadit majetek po procesu s oligarchou Michailem Chodorkovským. Ropný magnát a majitel společnosti Jukos se stal kritikem Kremlu a v roce 2005 ho soudy poslaly na osm let do vězení za podvod při privatizaci a za daňové úniky. Podle výpovědi Browdera proces sloužil jako výstraha ostatním oligarchům. Browder ví, o čem mluví. Sám prodělal podobnou zkušenost. Jeho investiční společnost podnikala na ruském trhu. V roce 2005 byla Browderova firma obviněna z daňových úniků a ruské úřady mu část majetku zabavily. Jeho právník Sergej Magnitskij se s úřady soudil a odhalil defraudaci klientových peněz. Magnitskij zemřel v policejní vazbě 16. listopadu 2009. Browder pak prosadil přijetí tzv. Magnitského zákona, díky němuž je možné uvalit v zahraničí na ruské činitele sankce za porušování lidských práv.

Kdy to začalo?

Po uvěznění Chodorkovského se ruští oligarchové začali podle Browdera obávat o svůj osud a právě tehdy se s Putinem začali „dělit“. Britsko-americký finančník je v Rusku považován za nepřítele státu a do země nesmí. Dokud je diktátor u moci, těžko někdo z Putinových blízkých o transakcích promluví.

Dále čtěte

Vladimir Putin (ČTK)

Chcete pochopit, co se děje v Rusku? Nesmíte minout tyto knihy

číst článek »

Proces ve Švýcarsku může přinést něco nového. Bankéři v čele s ředitelem Romanem Abdulinem měli ve švýcarské pobočce ruské Gazprombanky otevřít účty pro Sergeje Roldugina. Prokurátor klade bankéřům za vinu, že jeho pohádkové příjmy nijak neprověřovali. A to i přesto, že Roldugin byl člověk blízký Vladimiru Putinovi. Křtil jeho starší dceru Marii a seznámil ho i s jeho budoucí ženou Ludmilou. Roldugin je původní profesí violoncellista a znalec vážné hudby. Putin ho jmenoval do funkce ředitele petrohradského Státního muzea divadla a hudby. Díky Panama papers přitom vyšlo najevo, že umělec vlastnil akcie největší ruské televizní společnosti přes reklamu, držel balík akcií výrobce nákladních automobilů Kamaz a měl i podíl v bance Rossija, kterou USA označují za „osobní banku vysokých ruských funkcionářů“.

Na účtech v daňových rájích dokázal nashromáždit jmění kolem sta milionů dolarů. Violoncellem si na takové investice rozhodně vydělat nemohl. Roldugin je samozřejmě jen jedním z mnoha, od nichž vedou stopy k Putinovu jmění. Na ty další ale zatím švýcarský soud zřejmě nedosáhne. I když dnes už víme, že zkorumpovanost zdaleka není Putinovým největším hříchem, zjistit, jak to je s jeho neviditelnými miliardami, by bylo velmi potřebné. Mohlo by to otevřít cestu k zabavení a postupnému uvolnění obrovské sumy peněz na pomoc Ukrajině. Ale to všechno je zatím ve hvězdách. Stejně jako soud ohledně Putinových válečných zločinů.

Zdroj