Syn diktátora, bývalý herec i boxer. Kdo bojuje o prezidentské křeslo na Filipínách?

3 měsíce starý 36

Teroristům vyhrožoval, že sní jejich játra. Narkomanům zase hrozil, že je zmasakruje, a s novináři klidně diskutoval o míře své potence. Filipínský prezident Duterte nikdy nebyl klasický politik a za svou kariéru nasbíral řadu bizarních prohlášení.

Sám se ovšem považuje za spasitele a muže, který vymetl se zločinem. I proto je někdy srovnáván s exprezidentem USA Donaldem Trumpem, se kterým se velmi přátelil, stejně jako s čínským protějškem Si Ťin-pchingem.

Příští rok vyprší Dutertemu mandát a na jeho místo usedne jiný kandidát. Jak to tak ale zatím vypadá, bude mít stejnou krevní skupinu jako jeho předchůdce. Do závodu o prezidentský úřad se totiž přihlásilo hned několik výstředních kandidátů.

Od erotických filmů do křesla starosty

Tím prvním je Ferdinand Marcos junior. Jeho otec vládl Filipínám železnou pěstí mezi lety 1965 a 1986 a za jeho režimu se mučilo a věznilo. A diktátorův syn se od odkazu svého otce kdovíjak nedistancuje, čímž se zamlouvá i současnému šéfovi Filipín. Duterte ostatně zvažuje, že by se nějakým způsobem angažoval i ve vládě svého potenciálního následovníka.

Dalším na seznamu je boxer Pacquiao, který 26 let mlátil soupeře v ringu, díky čemuž je z něj nyní multimilionář. Do politiky vkročil svým působením v senátu. Ačkoli jde o známou personu, v politice podle americké CNN není příliš zběhlý. Je proto otázkou, zda zvládne uchvátit dostatek voličů.

Třetím do party kontroverzních kandidátů je bývalý herec Isko Moreno (pravým jménem Francisco Domagoso), který se v minulosti objevoval v lehce eroticky laděných filmech. S politikou má už velké zkušenosti, od roku 2019 je totiž starostou hlavního města Manila.

Zda zvítězí ve volbách některý z výše zmíněných kandidátů, anebo si sympatie občanů získá někdo jiný, bude jasné už příští rok v květnu.

Zdroj