Systém, kterého se Rusové bojí, míří na Ukrajinu. NASAMS bude chránit civilisty před zákeřnými útoky

5 měsíce starý 103

Protiletadlový systém NASAMS ve španělských službách | FOTO: Par Outisnn, wikimedia, CC BY-SA 3.0

Ministr obrany Ukrajiny Oleksij Reznikov oznámil, že již brzy dorazí na Ukrajinu první protivzdušné systémy NASAMS, kterých se Rusové velice obávají. Vojáci již dokončují výcvik a systémy jsou připraveny k přesunu.

Norský pokročilý raketový systém NASAMS, vyvinutý ve spolupráci s USA, je primárně určen k boji proti řízeným střelám a dronům, ale dokáže sestřelovat i letadla či vrtulníky. Jde tedy přesně o ten typ zbraně, kterou Ukrajina v posledních dnech výrazně potřebuje, neboť čelí bezprecedentnímu ostřelování civilních cílů ze strany ruských okupantů.

Dále čtěte

()

V Týdeníku FORUM začal vycházet komiks od autorů Zeleného Raoula

číst článek »

„Brutální ruský útok na civilní infrastrukturu si vynutil politické změny, na kterých ukrajinský tým na technické úrovni pracoval od srpna,“ zdůraznil Reznikov s tím, že se proto také změnil i harmonogram dodávky těchto systémů. Původně se totiž počítalo, že je USA začne dodávat až přibližně od poloviny listopadu. Celkem má pak Ukrajina od USA obdržet osm baterií NASAMS.

Reznikov také poznamenal, že Lloyd Austin, americký ministr obrany, a předseda Sboru náčelníků štábů Mark Milley uvedli, že hlavní prioritou pomoci Ukrajině je urychleně vytvořit integrovaný systém protiletadlové a protiraketové obrany, a chránit tak ukrajinský vzdušný prostor.

„Ruští vetřelci budou první, kdo zažije neveřejné detaily našich diskuzí,“ poznamenal Reznikov.

NASAMS, neboli Norwegian Advanced Surface to Air Missile System, je protiletadlový raketový systém středního doletu, který od roku 1994 vyrábí Norsko a Spojené státy americké. Jedna baterie obvykle obsahuje tři jednotky, které lze spojit do jedné informační sítě. Baterii tedy tvoří devět odpalovacích zařízení, každé se šesti raketami, tři radarové stanice AN/TPQ-64, tři body řízení palby, z nichž jeden je velitelským stanovištěm celé baterie, takže přijímá úkol z nadřízeného velitelství a převádí je dále na celou baterii.

Dále čtěte

()

Kupte si Speciál FORUM a přispějte na sbírku pro ukrajinskou armádu. Pomáhejte s námi

číst článek »

Jednotlivá odpalovací zařízení mohou být rozptýlena ve značné vzdálenosti, až 25 kilometrů, od velitelského řízení palby či radarů, takže případné pokusy nepřítele zničit celý komplex jsou nemožné. Všech 54 raket jedné baterie NASAMS může být odpáleno na různé cíle během pouhých 12 sekund. Dokážou tak účinně ochránit různé objekty před letadly, vrtulníky i řízenými střelami.

Hlavní bojovou zbraní systému NASAMS jsou řízené střely typu AIM-120 AMRAAM a AMRAAM ER, které mají aktivní radarové navádění, za AIM-9 Sidewinder Block II s infračerveným naváděcím systémem. Maximální dostřel je 50 kilometrů a maximální výška pro útok je 25 kilometrů. Raketa dokáže letět rychlostí až 4900 km/hod. Jedna baterie vyjde přibližně na 65 milionů dolarů.

Zdroj