Tahání za rohy i bití. V Jihlavě nás napadli romští teenageři, zlobí se krampusové

3 měsíce starý 35

V posledních letech stoupá obliba takzvaných krampusů, tedy alpských strašidel, která se podobají čertům. Lokální uskupení Krampus Ericius připravilo v neděli v Jihlavě průvod bez nároku na vstupné. „Jsme z Jihlavy, chtěli jsme se proto projít a ukázat se mezi lidmi, udělat jim radost,“ uvedla pro web jihlavska.drbna.cz Martina Dědková Chromá ze spolku Krampus Ericius, který byla jednou z účinkujících v průvodu. „Reakce většiny lidí byla naprosto úžasná a my jsme z toho byli nadšení,“ dodala.

Průvod se ale neobešel bez komplikací. „Díky přebujelé romské populaci a jejich nevychovaným teenagerům jsme v centru Jihlavy bez zábran byli bohužel naposled,“ napsal spolek na svém facebookovém profilu s tím, že došlo k tahání za rohy, kabáty a zvony, později i házení kelímků. V komentářích spolek vyzval, aby se lidé zdrželi vulgárních a rasistických komentářů, protože to ničemu neprospěje.

Podle Dědkové Chromé je agresivní chování v Jihlava časté. „Puberťáci jsou všude a nemusí být zrovna snědí. Ale není to takhle ve velkém a takhle agresivní jako tady. Na Jihlavu nezanevřeme, je to pro nás poučení, akce si musíme pro příště ošéfovat lépe, je to tady v tomto ohledu trochu specifické,“ sdělila Dědková Chromá a podotkla, že jejich masky mají hodnotu desítek tisíci korun, a proto si svůj majetek musí chránit.

Další nepříjemnost se pak odehrála v garážích nákupního centra Citypark, skrz které měli krampusové domluvený průchod. Teenageři tam podle Dědkové Chromé napadli dítě jednoho z účinkujících. „Schytal pár ran, obrečel to a byl otřesen. Vůbec nechápu, jak si to někdo může dovolit. Přitom myslím, že jsme nikoho neprovokovali, byli jsme domluveni, že je to klidná procházka, nebudeme dělat hluk nebo přehnaně dorážet na děti,“ uvedla. Podle jihlavského webu se případem nyní zabývá policie. „Pokud budeme oslovení Policí České republiky se zájmem o kamerové záznamy, rádi je poskytneme,“ uvedl mluvčí Cityparku Jakub Velen.

Zdroj