Táhni do Ruska. Starosta Kličko se opřel do bývalého kancléře Schrödera kvůli Putinovi

3 měsíce starý 71

Emoce rozvířil rozhovor bývalého německého kancléře pro prestižní americký list New York Times, který vyšel v neděli na titulní straně. Berlínská zpravodajka amerického deníku Schrödera označila za „vyvrhele“ německé politiky, titulek zněl: „Bývalý kancléř, který se stal Putinovým mužem v Německu“. Což německý deník Bild doplnil poznámkou: „Nyní celý svět ví, jak hluboko může klesnout předseda vlády.“

V rozhovoru bývalý kancléř například uvedl, že rozkazy k masakru v Buči u Kyjeva přicházely „z nižších pozic“. Tedy ne přímo od Vladimira Putina, který následující týden „odpovědnou brigádu“ ruské armády vyznamenal. Dodal nicméně, že vraždění civilistů je třeba vyšetřit.

Kyjevský starosta Vitalij Kličko v návaznosti na interview a vazby na Moskvu požaduje pro Schrödera sankce. „Všichni, kdo nadále pracují pro válečného zločince Putina, musí být přísně potrestáni,“ řekl bývalý boxer v rozhovoru pro Bild a pokračoval: „Schröder je součástí Putinova systému, a je tedy spoluodpovědný za vraždění žen a dětí na Ukrajině.“

„Pokud Gerhard Schröder nadále inkasuje miliony od Kremlu jako lobbista válečných zločinců, mělo by se uvažovat o zmrazení Schröderových účtů a jeho zařazení například na seznam osob, které nesmí létat do USA,“ řekl Kličko konkrétně. „Vzhledem k jeho propagandě Kremlu se člověk diví, proč Schröder žije v Hannoveru, a ne v Moskvě. Pokud bude i nadále pracovat pro vrahy, nezbývá než říci: Táhni do Moskvy!“ uzavřel nekompromisně starosta Kyjeva.

S Putinem jsem chodil do sauny, chlubí se Schröder

Ještě hůře pak vyznívá další scéna, kterou popsala reportérka New York Times z Berlína po setkání se Schröderem. Bývalý kancléř jí podle jejích slov hrdě vyprávěl historky o tom, jak chodil s Putinem do sauny. Ukazoval jí údajně také fotografie usmívajícího se ruského vládce z posledního setkání v Soči, kde Schröder Putina navštívil v době, kdy už se ruská vojska shromažďovala na hranicích Ukrajiny. „Zemi, jako je Rusko, nelze dlouhodobě izolovat,“ poznamenal v rozhovoru také bývalý kancléř.

Ve Schröderové domovské SPD mezitím sílí nutnost se od bývalého kancléře „odstřihnout“. Sociální demokracie je totiž nyní v Německu hlavní vládní stranou. Již dříve dal její současný spolupředseda Lars Klingbeil najevo, že si Schröder „vybral špatnou stranu dějin“.

Druhá spolupředsedkyně Saskia Eskenová navrhla, aby bývalý kancléř SPD zcela opustil. „Vzdát se mandátu v ruských společnostech Rosněfť a Gazprom by bylo nutné k záchraně pověsti bývalého a kdysi úspěšného kancléře. Bohužel se touto radou neřídil,“ uvedla Eskenová v pondělí ráno v rádiu Deutschlandfunk.

„Gerhard Schröder se již mnoho let chová pouze jako podnikatel a měli bychom ho přestat vnímat jako státníka a bývalého kancléře. Vydělává si prací pro ruské státní firmy a jeho obhajoba Vladimira Putina před obviněními z válečných zločinů je naprosto absurdní,“ dodala Eskenová. Na otázku, zda by měl Schröder odstoupit ze strany, odpověděla šéfka SPD jednoznačně: „Měl by.“

Seberte mu diplomatický pas

Ještě rázněji vystupují proti Schröderovi opoziční politici. Podle nich se nyní musí obávat, že stejně jako jeho kremelští přátelé bude i on sám zařazen na sankční seznam EU a USA.

Vlivný poslanec bavorské konzervativní CSU (Křesťansko-sociální unie) Markus Ferber sankce proti Schröderovi podporuje. „Schröderův majetek financovaný z Ruska musí být zmrazen. A paní Baerbocková (současná ministryně zahraničí, pozn. red.) mu musí odebrat diplomatický pas,“ prohlásil.

Předseda vlády nejlidnatější spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko Hendrik Wüst (CDU) požadoval v diskusním pořadu Bildu „Správné otázky“ okamžité vyloučení Schrödera ze strany: „Celá SPD řekla, že nemůže zůstat členem, pokud si ponechá své vysoce placené posty u Putina.“ A v narážce na jeho vyloučení z řad fotbalového klubu Hannover 96 dodal: „Co dokáže Hannover 96, musí zvládnout i SPD.“

Manželka Gerharda Schrödera Soyeon sdílela v neděli večer na Instagramu fotografii ze společné cesty do Moskvy na začátku března. „Jedině dialog vytváří mír,“ napsala pod ni.

Zdroj