„Takhle to s Airbnb dál nejde. Nastavíme férová pravidla. Současný stav okolo digitálních ubytovacích platforem je neudržitelný...

5 měsíce starý 337
„Takhle to s Airbnb dál nejde. Nastavíme férová pravidla.

Současný stav okolo digitálních ubytovacích platforem je neudržitelný. Na jedné straně jde o skvělou možnost cestovat a podnikat, na druhé straně jsou tu časté problémy s nekalou konkurencí těch, kteří nedodržují pravidla. Nejvíc přitom trpí centra historických měst, které nemají k dispozici žádné efektivní nástroje, jak po platformách dodržování pravidel vymáhat. Části měst se stávají skanzeny, byty mizí z trhu, a ceny rostou.

Tohle chceme co nejdříve změnit a pomocí nového zákona jasně pojmenovat rozdíly mezi tím, když někdo sdílí svůj byt a když někdo podniká s pronájmem mnoha bytů. Dojde tak k jasnému odlišení příležitostného pronájmu od hotelových apartmánů. Stejně tak chceme dát obcím do rukou nástroje, které jim umožní dodržování pravidel vymáhat, aby je jednoduše nešlo obcházet.

Chtěl bych v téhle věci poděkovat zejména Jakub Michálek - poslanec, který se změně pravidel kolem Airbnb věnuje už několik let. Stejně tak Zdeněk Hřib - primátor Prahy, se kterým úpravu zákona k platformám typu Airbnb intenzivně řešíme. K vyřešení současné situace se naše vláda zavázala ve svém programovém prohlášení a my na Ministerstvo pro místní rozvoj teď na novele intenzivně pracujeme. Věřím, že konkrétní návrh bude na stole co nejdřív.

Cílem je vytvořit moderní řešení, které bude férové pro ubytovatele, hotely, zákazníky, majitele bytu i jejich sousedy a navíc prokazatelně povede svým dílem ke zvýšení dostupnosti bytů i snížení ceny bydlení pro občany v našich městech.“

Ivan Bartoš

Zdroj