Tálibán nebude lidem bránit v budoucnu Afghánistán opustit, uvedl mulla Jakúb

3 měsíce starý 16

foto Ilustrační foto - Bojovníci Tálibánu v afghánské metropoli Kábulu, 19. srpna 2021.

Kábul - Vysoký představitel islamistického hnutí Tálibán mulla Jakúb slíbil, že Afghánci budou moci v budoucnu svou zemi opustit, pokud budou chtít například pracovat v zahraničí. Informovala o tom dnes agentura DPA. Tálibán tento měsíc ovládl prakticky celý Afghánistán a tisíce lidí se nyní v obavách z dalšího vývoje snaží ze země uprchnout.

"Když budou chtít Afghánci odcestovat do zahraničí za prací nebo za vidinou lepšího života, budou moci zažádat o pasy a víza a legálně zemi opustit. Nikdo se je nebude snažit zastavit," řekl v úterý syn zesnulého vůdce Tálibánu mully Muhammada Umara. "Opouštět zemi chaoticky, jak jsme toho teď u některých lidí svědkem, je problém pro všechny," dodal mulla Jakúb, který nyní působí jako zástupce šéfa Tálibánu.

Na letišti v afghánské metropoli Kábulu, odkud denně startují desítky evakuačních letů s cizinci a jejich afghánskými spolupracovníky, panuje nadále chaotická situace. Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid v úterý oznámil, že Tálibán již nepouští na kábulské letiště žádné Afghánce. Davy lidí, kteří v blízkosti letiště setrvávají, vyzval k návratu domů.

Bývalí zaměstnanci afghánské vlády, příslušníci afghánských bezpečnostních sil, lidskoprávní aktivisté a další lidé mají strach, že se jim bude chtít Tálibán pomstít. Hnutí chce, aby evakuace z Kábulu skončily k 31. srpnu, tedy k termínu stanovenému dříve pro odchod zahraničních vojsk. Americký prezident Joe Biden úterý potvrdil, že Spojené státy, jejichž jednotky střeží kábulské letiště, mají v plánu ze země odejít ke konci srpna.

Rusko vysílá do Afghánistánu čtyři letadla, mají evakuovat přes 500 lidí

Rusko vysílá do Afghánistánu čtyři vojenská transportní letadla, která evakuují z asijské země přes 500 občanů Ruska, Běloruska, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu, Uzbekistánu, ale také Ukrajiny. S odvoláním na ministerstvo obrany o tom dnes informovala agentura Interfax.

Skupina čtyř letounů podle resortu obrany čeká na další pokyny na letišti v Uljanovsku. Všechna letadla jsou vybavena zdravotnickým personálem a materiálem pro poskytování nezbytné lékařské pomoci během letu, napsala agentura TASS.

S blížícím se termínem pro odchod amerických vojáků z kábulského letiště v posledních dnech západní země urychlily evakuace svých občanů, diplomatů a afghánských spolupracovníků.

Zpravodajská televize CNN s odvoláním na dva nejmenované zdroje z obrany v úterý oznámila, že Afghánistán už začali opouštět první američtí vojáci. Snížení počtu příslušníků armády Spojených států podle zdrojů stanice zatím nemá vliv na evakuační misi.

Zdroj