Taťka Zdeněk, teta Jaruš. Lidé v slzách píší jména blízkých ke "covidovým" křížkům

4 měsíce starý 9

Taťka Zdeněk, teta Jaruš. Lidé v slzách píší jména blízkých ke "covidovým" křížkům

Na náměstí už lidé zapálili za své blízké desítky svíček. Na celém prostranství leží u některých křížků tulipány, růže nebo karafiáty. Lidé k nim píšou jména svých příbuzných, kamarádů nebo kolegů a někdy i data jejich úmrtí.

"Koukal jsem na internetu, jak sem lidé chodí zapalovat svíčky za oběti covidu. A jelikož mě to potkalo v rodině taky, umřela mi prababička, tak jsem sem přišel zapálit svíčku a položit květinu," řekl pro Aktuálně.cz Michal Beneš. Další kolemjdoucí, která nechtěla být jmenována, přišla uctít svého otce. Ten zemřel na covid-19 v loňském květnu.

Původně měla pieta na náměstí trvat jeden den. Magistrát hlavního města Prahy nejdříve oznámil, že hned v pondělí dopoledne dojde ke smytí tisíců křížků. Poté Praha nakonec rozhodla, že křížky na náměstí ponechá tak dlouho, dokud je samovolně nesmyje déšť.

Na prostranství Staroměstského náměstí se 25 tisíců křížů objevilo toto pondělí. Za iniciativou stojí organizace Milion chvilek pro demokracii. Každý z křížů má symbolizovat úmrtí jednoho člověka na covid-19. Od začátku epidemie zemřelo v Česku na toto onemocnění 25 450 lidí.

"Křížek je symbolem toho, že současná vláda občany této země prostě odepsala a zaměřila se pouze na svůj zisk a mediální obraz," uvedl k akci na svém webu Milion chvilek. V pondělí, tedy v den ročního výročí od prvního úmrtí na covid-19 v Česku, také tuto iniciativu doprovodila minuta ticha za uctění památky obětí pandemie koronaviru.

Zdroj